Põhisisu algus

Õues läheb aina külmemaks: viis nippi kuidas nutitelefoni pakase eest kaitsta!

04.12.2018

Kuigi talve ametlik algus on natuke vähem kui ühe kuu kaugusel, kimbutavad esimesed miinuskraadid meid ja meie nutitelefone alati ootamatult. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann jagab nõuandeid, kuidas oma seadmega külmas käituma peaks.

Juba ammu enne nutitelefonide troonile tulekut oli teada, et kui oma Nokia talvel põuetaskust välja võtad, siis võib oma silmaga jälgida, kuidas patarei protsendid ekraanil langevad. Akude puhul pole tänapäeval palju oluliselt muutnud.

Kasuta telefoni külmaga võimalikult vähe

„Esimene ja kõige elementaarsem nõuanne on hoida telefoni pakaseliste ilmastikuolude ehk külma käes võimalikult vähe,“ soovitab esmalt Ploomann. „Paljud telefonitootjad ei soovita seadmeid miinuskraadide juures kasutada just seetõttu, et aku võib hüppeliselt kiiresti tühjeneda.“

Näiteks Apple ametlik soovitus on kasutada iPhone 0-35 kraadi juures. Ploomanni sõnul tasub nutitelefoni hoida keha lähedal taskus soojas ning pikkade telefonikõnede tegemiseks on kõige mõistlikum kasutada sisse ehitatud mikrofoniga kõrvaklappe. Kui külma ilmaga hoida telefoni riiete välitaskus, on põhiliseks probleemiks see, et aku saab tühjaks ning telefon lülitab ennast ise omavoliliselt välja.

Külma tõttu välja lülitunud telefon vajab aega soojenemiseks

Külma käes välja lülitunud telefonile peaks andma enne uuesti sisse lülitamist aega soojeneda. „Kindlasti ei tohi telefoni radiaatorile asetada, vaid tuleb sel lasta rahulikult toatemperatuuril jõuda tagasi tavapärase temperatuurini,“ selgitab Ploomann.

Külmaga välja lülitumine pole tootejuhi sõnul telefoni jaoks kriitiline olukord. „Kui telefon jääb ööseks autosse ja on ennast välja lülitanud, siis ei tohiks seda paanikahoos soojapuhuri ette soojenema viia. Järsk temperatuurivahetus võib tingida selle, et ekraan mõraneb või telefoni sisse tekib kondensatsioon. Telefoni uuesti sisse lülitades peab arvestama sellega, et võib kuluda lisaaega enne kui telefon suudab uuesti laadima hakata,“ lisab Ploomann

Telekomiteenuste valdkonna juhi sõnul on levinud viga ka see, et kui telefon juhtub kukkuma lume sisse, siis üritatakse lund telefoni pealt ära puhuda. „Tänu sellele läheb lumi just sügavamale telefoni sisse, kus see sulab ja võib teha tagasipöördumatut kahju. Telefon tuleks lumest puhtaks pühkida ning eemaldada kaitsekorpused ja kaaned, et vesi ei jääks nende vahele. Ka siinpuhul ei tohiks mingil juhul panna telefoni kuivama radiaatori peale või üritada seda fööniga kuivatada,“ toonitas Ploomann.

Lae aku täis enne välja minemist

Telefoni aku hakkab külma temperatuuriga tühjenema kiiremini kui tavaliselt. Üks parimaid ja mitte kõige üllatavamaid mooduseid, kuidas ennetada aku omavolilist tühjenemist, on see enne külma kätte astumist täielikult täis laadida.

Optimeeri aku kasutust

Mida külmem ilm, seda aktuaalsemad on ka tavapärased akusäästmise soovitused. Akut aitab säästa näiteks ekraani taustavalguse reguleerimine hämaramaks, vajaduse puudumisel Wi-Fi, GPS-i ja Bluetooth-i väljalülitamine ja taustal töötavate rakenduste sulgemine.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!