Põhisisu algus

Nutinõu: 5 olulist asja, millele uut telerit valides tähelepanu pöörata

22.12.2021

Keskmine inimene ostab uue teleri iga 7-8 aasta tagant, mis tähendab, et autode kõrval on need ühed seadmetest, mida kasutatakse kõige pikema aja vältel. Kuna telereid ostetakse aga nii harva, siis ei teata tihti, millele neid valides tähelepanu pöörata ning mis on kõige olulisemad tehnilised näitajad, mida silmas pidada.

Elisa seadmete tootejuht Anti Liivat toob välja viis olulist näitajat ja aspekti, mida tasuks uue teleri valimise juures tähele panna, et selle seltsis veedetud aeg kulgeks nii meeldivalt kui võimalik.

 

Teler peab sobima ruumi, kus seda kasutatakse

Üks suurimaid vigu, mida uue teleri ostmise juures tehakse, on liialt väikese või liialt suure seadme kasuks otsustamine. Kui mõne aasta eest valiti väiksem seade tihti hinna tõttu, siis tänaseks on ka ülisuurte ekraanidega telerid jõudnud hinnaklassi, kus need on tuppa sobivuse korral suurema osa klientide jaoks kättesaadavad.

Liivat selgitas, et õige suurusega teleri valimiseks tuleb kasutada lihtsat valemit: teleri ekraani suurus tuleb korrutada vähemalt 1,2-ga ning see annab välja sobiva minimaalse istumiskauguse tollides. Seega näiteks 60-tollise teleri puhul oleks parim, kui teleri ja diivani vahele jääks 72 tolli ehk ligi 1,8 meetrit.

“Muidugi ei juhtu ka midagi, kui valida soovitustest veidi eemale kalduva ekraanidiagonaaliga mudel, kuid erisus võiks jääda alla 20% – vastasel juhul tuleb ekraanil toimuva nägemiseks liialt silmi kissitada või tervikpildi kogemiseks pidevalt pead liigutada,” lausus ta.

Tasub ka läbi mõelda kuhu ja kuidas teler paigaldatakse. „Kui seinale, siis tuleks kohe soetada ka vastav seinakinnitus, mille kohta saab infot teleri müüjalt. Tuleb tähele panna, et erinevad kinnitused sobivad erineva kaaluga ja erinevat tüüp telekatele ning suurema diagonaaliga telereid tuleks paigaldada alati kahekesi,“ lisa Liivat.

 

4K on saanud standardiks

Kui veel mõned aastad tagasi tuli päriselt kaaluda, kas osta Full-HD või 4K-resolutsiooniga teler, siis tänaseks on asjad mõnevõrra muutunud ja 4K on saanud vaieldamatuks valdkonna standardiks. See tähendab, et uut telerit ostes tuleks kindlasti valida just 4K-resolutsiooniga seade.

“Pea kõik täna Eestis müüdavad telerid ongi 4K-resolutsiooniga, kuid siin-seal võib endiselt kohata ka vanemaid mudeleid, mis pakuvad vaid kehvemat Full-HD pildikvaliteeti,” sõnas Liivat. “Neid mudeleid tasub pigem vältida, kuna 4K-telerite hinnad on nüüd umbes samal tasemel, kus olid loetud aastate eest Full-HD resolutsiooniga seadmed.”

4K kasuks otsustamise teeb lihtsamaks ka see, et järjest enam sisu on kõrgema resolutsiooniga saadaval, pakkudes seega märksa paremat vaatamiselamust. Näiteks leiab suurel hulgal 4K-resolutsioonis sisu nii Netflixist kui ka YouTube’ist.

 

Nutiteleril ja nutiteleril on vahe

Sarnaselt 4K-resolutsioonile on muutunud valdkonna standardiks ka telerite nutikus. Uut seadet valides tasuks aga tähele panna, erinevad tootjad kasutavad erinevaid nutitelerite operatsioonisüsteeme ja see võib oluliselt mõjutada ka seda, milliseid võimalusi oma ostuga ära saab kasutada.

Liivat märkis, et kasutajate jaoks on üheks kõige mugavamaks ja mitmekülgsemaks telerite operatsioonisüsteemiks Android TV, mille puhul saab sinna teiste äppide seas laadida ka Elisa Elamuse rakenduse ning seeläbi vaadata telekanaleid digiboksi omamata. Android TV-d pakub aga üsna väike ring tootjaid ning kõige suurema tõenäosusega leiab selle Sony või Philipsi seadmetest.

See aga ei tähenda, et teised telerid rumalad oleks. Kõik suuremad teleritootjad, kes ei ole otsustanud Android TV kasuks, pakuvad enda välja töötatud operatsioonisüsteeme ja äpipoode, kust leiab laias ulatuses erinevaid rakendusi. Tihti jäävad need siiski Android TV juures pakutule alla, seega kui oluline on mõne konkreetse nutifunktsiooni või rakenduse kasutamine, siis tasuks enne ostu internetis eeltööd teha, et veenduda, kas platvorm suudab soovitut pakkuda.

“Kui soovid siiski mõne tootja seadmes, kes ise Android TV-d ei paku, Google’i loodule ligi pääseda, siis on heaks valikuks uus Elisa digiboks, mis töötab Android TV najal. See tähendab, et Android TV võimekus jõuab sinuni läbi digiboksi hoolimata sellest, kui nutika või rumala teleri külge see ühendatud on,” märkis Liivat.

 

Pildikvaliteedi määrab kasutatav tehnoloogia

Iga teleri kõige olulisemaks omaduseks on selle kuvatav pilt ning sõltuvalt konkreetsest seadmest võib nähtu olla oluliselt parem või halvem. Sestap tasub enne uue teleri soetamist mõista, mida tähendavad erinevad lühendid telerite tehnilises kirjelduses ja mis on kõige olulisem sinu jaoks.

Hetkel on kõige levinumaks teleri ekraanitehnoloogiaks LED LCD, mis pakub head pildikvaliteeti ning mis on kasutusel peamiselt soodsamate ning keskklassi telerimudelite puhul. Spektri teisest otsast leiab OLED-ekraanid, mida kasutatakse peamiselt premium-klassi teleri puhul. OLED-ekraanidega telerid suudavad võrreldes LED LCD ekraanidega pakkuda märksa paremat värvigammat ning kaasakiskuvamat vaatamiselamust ning eriti selgelt on erinevus näha pimedate ning tumedate stseenide korral.

Liivat märkis, et nende kahe tehnoloogia kõrval võib kohata ka QLED telereid, mis on edasiarendus LED LCD tehnoloogiast ning pakub vaatamiskogemust, mis on võrdlemisi sarnane OLED-ekraanidele. Hinna poolest jäävad QLED-seadmed harilikult OLED teleritest veidi alla, kuid see võib sõltuda konkreetsest mudelist.

“Kui soovida pildikvaliteedi osas maksimumi, siis tasuks kindlasti leida ka teler, mis pakub ka HDRi. See võimaldab muuta kuvatavad värvid elavamaks, sügavamaks ning täpsemaks,” ütles Liivat. “See võimalus on pigem leitav kallima otsa telerite juurest, kuid olenevalt tootjast võib see olla saadaval ka keskklassi kuuluvate seadmete puhul.”

 

Väikest kirja tasub tähele panna

Lisaks kõigele suuremale leiab iga teleri tehnilisest kirjeldusest veel mitukümmend väiksemat punkti, mis võivad esmapilgul tähelepanuta jääda. Kuigi kõikide jaoks ei pruugi olla otseselt oluline, mis Bluetoothi või Wi-Fi standardit seade kasutab, siis mõned väiksemad märked võivad oluliselt mõjutada seda, kui mugav on telerit järgmiste aastate jooksul kasutada.

Liivat tõi välja, et kindlasti tasuks üle vaadata, et uuel teleril oleks vähemalt kolm kuni neli HDMI-pesa ning kui võimalik, siis tasuks eelistada HDMI 2.1 standardile vastavaid pesasid. Niisamuti tasub tähelepanu pöörata teleri kõlarite võimsusele, mis on esitatud vattides – mida suurem number, seda valjemat häält teler teha suudab. Seda, kui kvaliteetne heli on, saab hõlpsalt uurida arvustustest, aga veelgi paremat helikvaliteet soovides tuleks vaadata näiteks soundbar’ide ehk heliribade poole.

Lisaks HDMI-pesadele peaks teler pakkuma ka parajal hulgal USB-pesasid. Tänapäeval on tavaks, et USB-pesasid on vähemalt kaks, kuid rohkemate pesade hulk on pigem eelis kui puudus.

Ainult Philipsi teleritel on kasutusel ka tehnoloogia, mis kumab seadme taga olevale seinale värvilist valgust. Seda selleks, et kasutaja silmi vähem väsitada. “Kui see on midagi, mis on sinu jaoks oluline, siis tasuks otsida selle võimaluse olemasolu teleri lisade nimistust,” ütles Liivat.

“Üldjoontes tuleks uut telerit valides hoolikalt läbi mõelda, mis on see, mida seadmelt oodatakse – kus ja kes seda vaatab, millised võivad olla vajadused paari aasta pärast ning mõelda, millest tuntakse hetkese teleri juures puudust,” sõnas Liivat. “Kui need punktid enda jaoks hoolikalt läbi mõelda, on uue teleri valimine lihtne ja sujuv.”

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!