Põhisisu algus

Netivalvuri statistika: trooja hobused, võltslehed ja -veebipoed kimbutasid tuhandeid pahaaimamatuid inimesi

06.05.2022

2021. aasta lõpus klientidele appi tulnud Elisa uus lisateenus Netivalvur on ligi viie kuuga kasutajaid hoiatanud mitmekümnest tuhandest ohust, millest levinumad oli petuskeemid ja pahavara, mis oleks võinud tuua kaasa tõsiseid finants- või seadmekahjusid. Möödunud kuul hoiatas Netivalvur 7236 ohu eest.

Pahavarad ja petuskeemid kimbutavad miljoneid inimesi üle maailma iga päev ja keskmiselt on üks kolmeteistkümnest veebilehest kasutaja jaoks halvaloomuline. Elisa Netivalvuri statistika põhjal ohustasid eelmisel kuul kasutajaid mitmed pahavarad ja andmepüügiga tegelevad võltslehed. Politsei ja Piirivalve ameti andmetel esines aasta esimese nelja kuu jooksul 28 kuriteoteadet, kus ohver oli saanud SMS teate pakist või saadetisest, sisestanud oma andmeid ja kannatanud kahju, kokku üle 21 600 euro.

Troojad, seadmete orjastamine ja „e-poed“

Üks levinumaid pahavarasid oli aprillis lihtsalt öeldes Trooja viirus, mis varastab nakatunud kasutajate salasõnu veebilehtedelt ja võib salvestada kõiki klaviatuuri või ekraani nupuvajutusi. Näiteks levis üks selline viirus spämmkirjadega, mis kutsusid lugema traagilisest rongiõnnetusest Hispaanias. Kasutajad, kes langesid selle kirja lõksu suunati pahatahtlikule veebilehele, mis nakatas seadme viirusega, eesmärgiga kätte saada kontaktandmeid ja varastada kasutaja infot.

Kadunud pole ka phising ehk andmepüük. Näiteks püüti kasutajate andmeid saada läbi veebilehe, mis pakkus võimalust leida kontaktinfot inimeste, ettevõtete ja teenuste kohta. Reaalsuses oli tegemist aga pettusega, et saada kätte ohvrite isikliku informatsiooni ja paigaldada seadmesse pahavara.

Korduvalt jõudsid Netivalvuri radarisse ka veebilehed, mis pakkusid erinevat sorti terviseinfot. Üks levinumatest pakkus nõu südame ja veresoonkonna haiguste kohta, mille autoriks on väidetavalt maailmakuulus südamearst. Kui ohvrid vajutasid spämmkirjas olevale lingile, paigaldati nende seadmesse aga ohtlik pahavara.

Elisa Netivalvur on varasemalt tuvastanud C&C keskustega ehk bot-võrkudega seotud ohtude arvu suurenemist. Sellised keskused üritavad orjastada ohvrite seadmeid robot- või bot-võrkudesse, et neid edaspidi erinevatel pahatahtlikel eesmärkidel ära kasutada. Seejärel kogevad kasutajad, et interneti-ühendus ja seadmed muutuvad järk-järgult aina aeglasemaks ning üldine kasutuskogemus on seetõttu märgatavalt halvem. Kokku oli möödunud kuul bot-võrkudega ligi 265 intsidenti.

Üle 7000 hoiatuse pahatahtlikest veebilehtedest

Möödunud kuul hoiatas Elisa Netivalvur kasutajaid 7236 ohu eest, millele saadi ligi 132 domeenilt. Elisa uute teenuste juhi Meelis Seeri sõnul peavad paljud kasutajad end ettevaatlikeks ja teadlikeks, kuid tuleb arvestada, et petturite nutikusel pole piire. „Petuskeemid muutuvad ajaga aina keerukamateks ja isegi kõige teadlikum internetikasutaja võib langeda SMS-ide, e-kirjade või sotsiaalmeedia teel levitavate väga realistlike kirjade ohvriks. Kõik pahatahtlikud veebilehed ei näegi alati kahtlased välja, kuid õnneks aitab Netivalvur ohte tuvastada enne kui on hilja.“

Elisa Netivalvur takistab kliendil sattumast pahatahtlikule veebilehele näiteks mõnele lingile, bännerile või reklaamile vajutades ja hoiatab sind võimaliku pahaloomuliku lehekülje külastamise eest. Netivalvuri teenus on loodud koostöös ettevõttega Whalebone, kes teeb töötab tihedalt veel sadade telekomioperaatoritega üle maailma ning ettevõtte täiendab reaalajas blacklisti ehk nimekirja pahadest linkidest.

Lisainfot Elisa Netivalvuri kohta leiab teenuslehelt aadressil www.elisa.ee/netivalvur ja petukõnede osas saab end ning enda lähedasi informeerida aadressil https://eiaitah.ee/.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!