Põhisisu algus

Kümme põnevat seika näitleja Anu Lambi elust

Paari kuu eest tähistas 65. sünnipäeva Anu Lamp. Nii Karlssonina paljudele juba lapsepõlvest tuttavana kui Linnateatri raudvara hulka kuuludes on ta eesti kultuurilukku jätnud olulise jälje.

Siinkohal kümme huvitavat seika näitleja elust.

– Jäeti lavakooli ukse taha

Juba 8-aastaselt, 1965. aastal ütles Anu Lamp oma emale, et tahab saada näitlejaks. Kui selleks aeg kätte jõudis ja lavakunstikateedris sisseastumiskatsed algasid, ei võetud teda vastu. See oli tulevasele näitlejale suur šokk ja väidetavalt veetis ta kaks sellele järgnenud nädalat voodis. 

Muuseas, kui lavakasse kaks aastat hiljem järgmine kursus näitlejaõpilasi vastu võeti ja seekord ka Lamp nende hulka jõudis, ehmatas seal toimunu ta esimese hooga ära. Oma päevikusse kirjutas ta paar nädalat pärast õppetöö algust, et on vist vales kohas. Õnneks oli tegemist lihtsalt uue erialaga esmakohtumisest tekkinud ehmatusega.

– Eriline suhe inglise keelega

Inglise keelel on Anu Lambi elus olnud oluline roll. Ta on lõpetanud Tallinna 7. Keskkooli, kus juba nõukaajal õpetati inglise keelt teiste koolidega võrreldes täiesti teisel tasemel. Erinevalt enamikust teistest tolleaegsetest koolidest oskasid selle lõpetajad inglise keelt reeglina kõik korralikul tasemel. 

Teistele on inglise keelt on õpetanud ka Anu Lamp.

– Lisaks näitlemisele ja pedagoogitööle ka tõlkija

Tema tõlgete hulka kuulub näiteks teatriteoreetiku Slavianski oluline teos “Näitleja töö iseendaga”, aga samuti on Lamp tõlkinud luulet ja draamatekste. 

Eelkõige on lähtekeeleks olnud inglise keel ja ka prantsuse keel.

– Ameeriklased pidasid meheks

Anu Lamp on tuntud oma haruldase, veidi madala tämbri poolest. Ta on dubleerinud USAs toodetud multifilme ja kui eestikeelne versioon sinna ülekontrollimiseks saadeti, peeti näitlejannat hoopis meheks.

– Kogu näitlejakäärjäär ühes teatris

Teatritest on Anu Lamp olnud kogu oma karjääri pärast 1982. aastal lavakunstikateedri lõpetamist töötanud Tallinna Linnateatris, mis kuni 1994. aastani kandis nime Eesti Riiklik Noorsooteater.

Sellele lisaks on ta aga kaasa löönud arvukates filmides, telelavastustes ja -sarjades ning raadioteatris.

– Eesti keele fänn

Kui selgus, et lavakooli teda vastu ei võeta, suundus Lamp Tartu ülikooli, kus ta astatel 1976-1978 õppis eesti filoloogiat. 

Teatrikoolis on Lamp tegutsenud pikalt erinevates valdkondades ja praegu on tema ametikohaks lavakunsti professor. Varasemalt on ta olnud ka eesti keele ja kõne õppejõud.

Meie näitlejate koolitatud häälde on suure panuse andnud just Anu Lambi töö. Tänu eesti keele sügavale tundmisele ja väga heale valdamisele on tema õpilased saanud sellise tähelepanu, milleni ei jõu ilmselt ka osa filolooge. 

– Näitlejate perekond

Nagu näitlejate puhul tihti, on ka Anu Lambi perekond kujunemas omaette kultuuridünastiaks. Tema endine abikaasa Sulev Teppart on näitleja ja näitlejad on ka kaks nende kolmes pojast: Tõnn Lamp ja Jaak Prints. Pojad vahetasid oma perekonnanime täiskasvanueas. Prints oli muuseas Anu isa perekonnanimi, kellega Jaagul oli lapsena väga lähedane side.

– Usuteemad elus olulisel kohal

Lamp on lõpetanud ka Tallinnas asuva usuteaduse instituudi kristliku kultuuriloo magistrikraadiga. See valdkond on näitleja jaoks üldse väga oluline, ta on tegelenud piibli uurimisega ja sellesse kaasanud ka lavakunsti üliõpilasi.

– Neli aastat teatrilavalt eemal

Kuigi lapsepõlvest saadik näitlejatööst unistanud ja hulgaliselt auhindu pälvinud, otsustas Anu Lamp siiski 2006. aastal veerandsajand pärast näitlejatunnistuse saamist teatrilavalt kõrvale jääda. Esialgu jätkas ta Linnateatrist kirjandusala juhatajana,  kuni see ametikoht likvideeriti ja Lamp pidi koduteatrist lahkuma. 2010. aastal kutsuti näitleja siiski Linnateatrisse tagasi.

– Toeks olnud turvakodus elavatele lastele

Seda tegi Lamp 2005. aastal, veidi enne näitlejatööst kõrvale jäämist. Ta on öelnud, et võiks ametisse asuda ka vanadekodusse, sest talle meeldiks vanade inimeste lugusid kuulata.


Allikas
Diktor.geenius.ee
https://diktor.geenius.ee/blogi/elisa-blogi/kumme-ponevat-seika-naitleja-anu-la…
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!