Põhisisu algus

Külmkapp ja jäävann ei aita: kuidas telefoni tegelikult kuumade ilmade eest kaitsta?

15.07.2024

Kuumad suveilmad muudavad olemise raskemaks kõigile ning murede eest pole kaitstud ka nutiseadmed. Palavad perioodid toovad iga aasta kaasa laine juhtumeid, kus seadmed on kuuma tõttu kannatada saanud või on telefoniomanikud neile parimat soovides ise viga teinud. Seega tasub teada, kuidas kuumadel perioodidel oma seadmeid kaitsta ja milliseid koduseid ravivõtteid vältida tasuks.

“Igal tehnikavidinal on kindel temperatuurivahemik, kus see on kasutamiseks mõeldud. Kui kraadid tõusevad liiga kõrgele või langevad liiga madalale, on ka probleemid kiired tekkima. Enamasti on küll tegu vaid ajutiste muredega, kuid telefoni liialt pikalt kuuma või külma kätte jätmine võib kaasa tuua ka püsivaid probleeme. Seetõttu on oluline talitada mõistlikult ja teada, mida on mõistlik teha ja mida pigem mitte,” selgitas Elisa erakliendiüksuse juht Mailiis Ploomann.

Näiteid sellest, mida mitte teha, kohtavad Elisa tehnikud igal aastal. Näiteks on Elisa FIX parandusteenuse poole pöördunud kliendid, kelle seadmed on saanud vedelikukahjustusi pärast seda, kui neid on üritatud liigse kuumuse eest kaitsta kraani all või külmavannis. Niisamuti on tulnud ette juhtumeid, kus seadmeid on palava eest peitu pistetud külmkappi või sügavkülma.

Ploomann tõdes, et kuigi on võimalik, et need sammud aitavad liiga kuuma telefoni maha jahutada, siis võivad sellised ravivõtted kaasa tuua ka uusi probleeme. “Kui seade on muutunud liiga kuumaks, võib hakata kannatama selle veekindlus. Niisamuti tasub meeles pidada, et järsud temperatuurikõikumised enamasti telefonidele ei meeldi. Kui tulikuum telefon panna jääkülma vette või külmkappi, siis midagi liiga head oodata ei tasu,” sõnas ta.

Selle asemel on mõistlik keskenduda ennetusele ning probleemide ilmnemisel rahulikule tegutsemisele.

Ennetus ennekõike

Selleks, et vältida kuumakahjusid, on kõige mõistlikumaks sammuks telefoni liigse kuumuse kätte mitte jätmine. Seejuures tuleb ka meeles pidada, et väga palavaks võivad muutuda ka paigad, millele esimese hooga ei mõtle.

“Näiteks arvavad paljud, et kui panna telefon rannas rätiku alla, siis on see kuuma eest kaitstud. Kuigi rätik tõepoolest veidi aitab, siis ei ole tegemist kuumakindla kaitsega, mis tekitaks märgatava erinevuse. Kui ikka telefon mitu tundi kuumal liival rätiku lebab, on ka üsnagi tõenäoline, et see kahjustada saab. Ära ei tasu ka unustada, et rannaliiv võib kahjustada ka seadme ekraani või ummistada kõlareid ja laadimisporti,” tõdes ta.

Hea ja praktiline soovitus kliendile on hoida mobiiltelefoni mõnes kotis, mille sees on kaasa võetud ka mõni jahedam jook, näiteks veepudel. Kõige ideaalsem on selleks termokott. Jälgida tuleb muidugi aga seda, et telefon on kaitstud tekkida võiva kondentsi eest.

Kuumakahjud võivad telefone kimbutada autodes näiteks ka juhul, kui need on telefonihoidikuga esiklaasile kinnitatud. Eriti kõrgele tõuseb risk, kui telefon samal ajal laeb ning veel ka seetõttu kuumeneb. 

Autos tasub mobiiltelefon kinnitada nii, et seadme peale puhub konditsioneeri jahe õhk. Kuna ventilatsiooniavad asuvad autodes eri kohtades, tuleb jälgida, kuhu seade kinnitada. Eriti ohtlik on olukord, kus väljas paistab päike ning telefon on jäetud klaasile mittetöötavasse autosse. Kui nii juhtub, tuleb seade enne sisse lülitamist eelnevalt kindlasti maha jahutada.

Ploomann soovitab võimalusel liialt palavates oludes vältida ka telefoni või rakenduste uuendamist, võimalusel ka laadimist. “Uuendused ja laadimine on kaks asja, mis seadet üksjagu koormavad ning veelgi soojust tekitavad. Kui olud on juba niigi palavad, siis võib olla mõistlikum nende tegevustega veidi oodata – muidu kütab telefoni nii päike, kui ka kõik see, mida parasjagu seadmega teha üritatakse,” lausus ta.

Parimaks on lahenduseks on aeg

Kui telefon on juba liialt kuumaks muutunud, siis tasub selle kasutamine mõneks ajaks lõpetada ja lasta sel jahtuda. Ploomanni sõnul on õues olles enamasti parimaks lahenduseks telefoni kotti pistmine, toas olles selle lihtsalt varjulisse kohta asetamine. Enamasti jahtub liiga kuum seade juba 10-20 minutiga piisavalt, et seda endist moodi edasi kasutada.

“Jahtumiseks kuluv aeg ei ole liialt pikk, seega ei tasu üritada seda protsessi ka liialt kiirendada. Külmkapp ja jahe vesi võivad tunduda kui head mõtted, ent enamasti lõppeb see halvasti. Lihtsam on seade lihtsalt korraks käest panna, ilma telefonita mõnusat suveilma nautida ja kui veidi aega möödunud, siis tavapäraselt edasi talitada,” ütles ta.

Samas on oluline meeles pidada, et igasugused ümbrised, mis kaitsevad mobiiltelefoni füüsiliste vigastuste eest, on tihti kuumadel päevadel viletsad abimehed. Kuna taolised ümbrised on tihkelt ümber seadme, takistavad need seadme maha jahtumist. Seega tuleb ülekuumenenud seadmelt esimese asjana eemaldada ümbris, et telefon saaks normaalselt maha jahtuda.

Eelneva kõrval tõi Ploomann ka välja, et kuuma seadme käsitlemisel tasub alati kasutada ettevaatlikkust. Pikemat aega päikese käes olnud metallist korpusega seade võib olla kõrvetavalt kuum, seega tasub see üles korjata ettevaatlikult ning võimalusel vältida selle pihku haaramist või kiirelt taskusse panemist. 

Seotud märksõnad