Põhisisu algus

Kuidas valida kutsikat ja leida endale sobiv kasvataja?

05.05.2018

 

Kutsikas

Pildil: Geko (Foto: Marit Linke) 

Otsus sai tehtud - meile tuleb taaskord saksa lambakoer! Kuid kuskohast võtta kutsikas?

Saksa lambakoer on Eestis suhteliselt levinud tõug ja seetõttu on häid kasvatajaid mitmeid. Eestis on võimalik saada musta, halli ja mustaseljalist sakslast. Osad kasvatajad müüvad neid kõiki ja osa on spetsialiseerunud tööliini või näitusekoertele.

Must ja hall(sonaarne) saksa lambakoer on nn tööliinikoer. Ta on kandilisema kehakujuga, värvuselt hallikas või must, aretusel pööratakse rohkem tähelepanu koera iseloomule. Ta on keskmisest aktiivsem, parema saagiinstinktiga ja agaram täitma omaniku käskluseid.

Näituseliini saksalambakoera aretamisel pööratakse eelkõige tähelepanu koera välimikule: karvkattele, värvile ja lauskjale kehakujule.

Kõik meie neljajalgsed sõbrad on olnud tööliinist, esimene koer vast just omapärase värvi tõttu, aga tänaseks me lihtsalt oleme nii harjunud mõttega, et meil on hall Saksa lambakoer.

Kutsika valimisel jälgi:

  • Vanemate terviseuuringuid
  • Vanemate sugupuud
  • Kas poolõdedel/poolvendadel on terviseuuringud tehtud ja mis tulemused neil on?
  • Millised hindeid on saadud näitustelt või millised on olnud eksamitulemused?

Kasvataja valimisel jälgi:

  • Kas kasvataja on seda hobi korras või ta on pühendunud koerte kasvatamisele/koolitamisele?
  • Millistes tingimustes koerad elavad?
  • Kas ta on tunnustatud koolitaja/kasvataja?
  • Kas kasvataja aitab ise koolitada/ soovitab koolitajaid?

Kui tõug ja kasvataja on otsustatud, siis tuleb oodata millal karvapallid sünnivad. Meie tegime otsuse, et soovime uut pereliiget veebruari keskel ja läksin Cera kasvataja/koolitajaga rääkima, et soovime kutsikat. Ja meie rõõmuks selgus, et nädala jooksul peaks pesakond sündima. Peale kutsikate sündimist olen saanud jooksvalt infot kasvatajalt selle kohta, kuidas pisikestel kasvamine läheb ja muidugi palju pilte! Kui kutsikad olid umbes kuu vanused, siis käisime ka esimest korda neid vaatamas. Peale seda olemegi nüüd mitu korda käinud uue pereliikmega tutvust tegemas ja Cerale koju uue sõbra lõhna toonud.

tutvumas

PIldil: Astrid kutsikaga tuvumas (Foto: Marit Linke) 

Külaskäigud on alati veninud pikemaks kui tund aega. Nii vahva on jälgida, kuidas nad omavahel müravad, sinuga suhtlevad ning hellust otsivad. Oleme teinud palju pilte ja videosid, et tulevikus saaks panna kokku galerii koera kasvamisest.

Meie plaan on taaskord tegeleda aktiivselt koera koolitamisega. Selle pärast valisime ka sama kasvataja.

 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!