Põhisisu algus

Kuidas teha telefoniga time-lapse videoid?

31.10.2016

Kindlasti oled näinud videoid ülimalt kiiresti liikuvatest pilvedest, pöörlevast tähistaevast, öistest valgustriipudest linnatänaval või õide puhkevast taimest. Seda nimetatakse  kiirendatud videoks või fotogaafiaks (time-lapse), mida saab teha ka enamike mobiiltelefonidega.

Miks videoks või fotograafiaks? Kuigi tegemist on videoga, kasutatakse  selle loomiseks tegelikult fotograafiat. Veel mõned aastad tagasi oli kiirendatud video suuresti fotoprofessionaalide pärusmaa. See eeldas hea kaamera olemasolu ja piisavalt tehnilist taipu. Videote tegemiseks tehti tuhandeid, isegi kümneid tuhandeid fotosid täpse intervalli järel. Kaamera sätted nagu valgetasakaal ja säri pidid terve perioodi vältel samaks jääma, muidu oleks lõpptulemus kehvaks muutunud. Saadud fotod pandi kokku videoks ja nii sündisidki lummavad vaated, mis aja kulgemisele uue mõõtme andsid. Telefonide jõudlus on aga nii kiiresti arenenud, et tänased nutiseadmed suudavad selliseid videoid ise teha. Tõsi, viis selle tegemiseks on veidi erinev, tulemus aga vägagi sarnane.

Näiteks iOS seadmetel on kiirendatud video tegemise võimalus olnud olemas platvormi 8. versioonist. Tarvitseb vaid valida kaamerarakenduses time-lapse tegemine ning asetada telefon stabiilsele pinnale. See on väga oluline – telefon salvestab video tegemiseks pikema aja jooksul, siis peab see olema kindlalt paigale fikseeritud. Soovitav on selleks kasutada väikest statiivi või kolmjalga. Samuti võiks telefonile võimalusel laadija külge panna, sest sellise video tegemine on omajagu energianõudlik.

Kui statiivi võimalust ei ole, on abiks rakendus nimega Hyperlapse. See kasutab elektroonilist pildistabilisaatorit, millega saab kiirelt kulgevaid videoid teha ka telefoni käes hoides. Nüüd on küsimus vaid selles, kui kaua kasutaja telefoni käes hoida jaksab. Hyperlapse ongi pigem mõeldud paari minutilise videolõigu filmimiseks, mille tulemusena valmib sekundite pikkune kiirendatud video.

Hyperlapse rakendust avades võib ootamatu tunduda, et miks on telefoni ekraanile kuvatav kaader piiratum kui näiteks tavafotoprogrammi kaudu kuvatav. Põhjus peitubki elektroonilises pildistabilisaatoris, mis teeb hulga matemaatikat, et tagada stabiilne pildi time-lapse videos.

Kahjuks on Instagrami toodetud Hyperlapse saadaval ainult iOS platvormile, kuid ka Androidi kasutajad saavad luua kiirendatud videoid. Parim neist on Microsofti loodud Microsoft Hyperlapse – seejuures on tegemist täiesti tasuta rakendusega. See töötab väga sarnaselt ja samade põhimõtete järgi, nagu Instagrami omagi. Sarnaselt Instagrami Hyperlase’ile võimaldab ka Microsofti loodu pärast filmimist valida, kui suure kiirendusega videot maha mängitakse. Microsofti rakendus võimaldab kuni 32 korda kiiremat videot, Instagrami variant kuni 12x.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!