Kuidas sai Elisast üks maailma kõige vastutustundlikum ettevõte?
Tallinnas, Põhjala tehases algab täna regiooni suurim jätkusuutlikkuse festival Impact Day, mis toob kohale oma valdkonna tõelised tipud 13 erinevast riigist. Elisa on teist aastat festivali kaaskorraldaja ja avapäeval astub pealaval paneeldiskusioonis teiste hulgas üles ka Elisa vastutustundliku ettevõtluse asepresident Minna Kröger.
Selle aasta esimeses pooles jõudis Elisa maailma saja kõige kestlikuma ettevõtte edetabelisse Corporate Knights Global 100 ja paikneb Time Magazine’i ja Statista maailma kõige kestlikumate ettevõtete edetabelis 66. kohal. Kuidas aga ettevõte selle tulemuseni jõudis?
„Meile tähendab vastutustundlikkus eelkõige selliste meetmete võtmist, mis soodustavad säästvat arengut. Me teeme seda koostöös klientide ja partneritega, keda toetavad kõik Elisa töötajad rohkem kui 20 riigis,“ märgib Minna Kröger.
Elisa on seadnud edasipüüdlikud vastutustundlikkuse eesmärgid: parandada kiire ühenduse kättesaadavust, suurendada küberturvalisust, vähendada Elisa CO2 heitkoguseid ning edendada mobiilsidevõrgu energiatõhusust, innovatsiooni ja võrdõiguslikkust.
Oluline on ka läbipaistev aruandlus. Elisa on juba 11 aastat avaldanud sõltumatult kontrollitud kestlikkusaruannet ja annab eesmärkide saavutamise kohta aru oma vahearuannetes.
Virtuaalsed elektrijaamad
„Suure elektritarbijana esitasime endale väljakutse, küsides, mis juhtuks, kui eelseisev üleminek fossiilenergialt tuule- ja päikeseenergiale hakkaks põhjustama korduvaid elektrikatkestusi, mis häiriksid tuntavalt igapäevaelu. Tuulevaikse ja pilves ilmaga rikneks külmiku sisu ning mobiiltelefonid muutuksid kasutuks, kuna mobiilsidevõrgud lõpetaksid töö. Kuidas suudaks ühiskond tagada energiavarustuse? Me leidsime vastuse teadusest,“ selgitab Minna Kröger.
Elisa kasutab oma mobiilsidevõrkude tugijaamades väga palju akusid ja ettevõtte uusim kliimameede ongi seotud just akudega.
Elisa on töötanud välja tugijaamades akukasutusel põhineva võrgu tasakaalustamise teenuse, mida nimetatakse hajutatud energiasalvestuseks (Distributed Energy Storage, DES). Lühidalt öeldes on tegemist elektrienergia salvestamisega akudes. Akud salvestavad elektrienergiat, et rahuldada Elisa tugijaamade vajadused. Ühtlasi varustavad akud riigi elektrivõrku, kui on vaja varuelektrit, et tasakaalustada elektrienergia kättesaadavuse kõikumist. Kõike kontrollib tehisintellekt. Fossiilkütuste ajastul said võrgud tasakaalustavat energiat hüdroenergiast, mida Põhjamaad on tootnud hüdroelektrijaamades. Kui energiat toodetakse enamasti tuule- ja päikeseenergia abil, on olukord teistsugune. Elektrikatkestuse korral peab ühiskonnal olema võime toota kiirelt varuenergiat.
Elisa auhinnatud DES-lahendus on äratanud suurt huvi terves maailmas. Elisa on saanud Soome valitsuselt uuenduste arendamiseks ka 3,9 miljonit eurot toetust, mis kiirendab teenuse kasutuselevõttu veelgi.
Koostöö partneritega ja kestlike tarnijate rahastamisprogramm
„Elisa jaoks on kestlikkus eelkõige koostöö, mis tähendab, et me töötame koos kogu oma tarneahelaga nii koduturul kui ka rahvusvahelisel tasandil, tagamaks jätkusuutlik tulevik. Kuna koostöö edendamine on liikumapanev jõud, otsustasime esimeste hulgas Soomes kasutada kestlike tarnijate rahastamist ja toetada oma tarnijate kliimaalast tööd. Tarnijate rahastamise programm on üks hea mehhanism, mis innustab meie partnereid leidma võimalusi, kuidas vähendada Elisale osutatavate teenuste ja pakutavate toodetega seotud heitkoguseid,“ ütleb Minna Kröger.
Elisa tarnijatele ja alltöövõtjatele on seatud kestlikkuseesmärgid ning nende täitmist järgitakse süsteemselt. Elisal on ka vahendid aruandluse jaoks. Tarnijad registreerivad andmebaasis oma süsiniku jalajälje, samuti selle, milliseid eesmärke nad soovivad täita ja mis ajavahemikus. Pakkumiste esitamise etapis küsitakse alltöövõtjatelt näiteks, millist elektrienergiat tootmisettevõte kasutab või kuidas on seal korraldatud jäätmete käitlus ja ringlussevõtt.
„Aruandluskohustus aitab tarnijatel oma tegevust arendada ja me oleme saanud selle kohta head tagasisidet. Koostöös peitub jõud,“ lisab Kröger kokkuvõtteks.
Elisa Eesti aitab kaasa ettevõtmistes, mis toetavad Eesti kultuuri, keskkonda ja digiühiskonna arengut ning kaas korraldab jätkusuutlikkuse festivali Impact Day, et muuta jätkusuutlik mõtteviis ja tegutsemine samm-sammult Eestis ühiskondlikuks normiks.