Kuidas kaitsta oma parooli? 5 praktilist nippi!
Iga aasta mai esimesel neljapäeval toimuv ülemaailmne paroolipäev tõstab esile, kui tähtis on meie digitaalsete andmete kaitsmine. Kui kasutad internetti nii telefonis kui arvutis, pead kindlasti olema eriti tähelepanelik. Mõtle hetkeks – kui turvalised on sinu praegused paroolid?
Andmed on tänapäeval nagu valuuta. Kui neid ei kaitsta korralikult, võivad küberkelmid kergesti sinu digitaalse rahakoti sisu varastada. Nad võivad kasutada sinu identiteeti, teha tehinguid sinu nimel ja isegi raha krediitkaartilt kaaperdada. Ja tihti toimub see nii oskuslikult, et jälgi on raske leida.
Siin on mõned praktilised nõuanded, kuidas luua tugevamaid paroole. Ole palun nii hea ja jaga kindlasti neid nõuandeid oma sõprade ja pereliikmetega. Uuri kindlasti ka eakamatelt internetikasutajatelt, kuidas nemad oma kontosid kaitsevad! Samuti on oluline olla teadlik erinevatest sotsiaalmeediakanalite turvariskidest, mis võivad mõjutada
- Vali salafraas, mitte lihtsalt sõna. Kasuta parooli loomiseks tervet lauset või fraasi, mis koosneb vähemalt 12-15 tähemärgist. Näiteks "KõnninIgalHommikul7Kilomeetrit!" on palju turvalisem kui lihtsalt "salasõna123".
Loodud salafraasi turvalisust saad kontrollidasiit . - Väldi ilmseid valikuid. Ära kasuta paroolidena oma lemmiklooma, kodutänava või pereliikmete nimesid. Samuti unusta sünniajad ja muud kergesti äraarvatavad valikud. Näiteks "Max1995" või "Tallinn123" pole turvalised valikud.
- Kui vähegi võimalik, kasuta kaheastmelist autentimist (2FA). See tähendab, et lisaks paroolile pead sisselogimisel kasutama veel üht autentimismeetodit.
Levinuim on SMS kuid kindlasti kaalu võimalust kasutada autentifitseerimise rakendusi! Näiteks üks palju kasutatav on Google Authenticator, kuid neid on veel mitmeid. See lisab veel ühe turvakihi sinu kontole. Nii ei saa pahalane sinu kontole ligi ka siis, kui teab sinu kasutajanime ja parooli. Sisse saamiseks on vaja, et ta saaks koodi sinu SMS-ist või turvarakendusest. Seda tal ju aga ei ole! - Vaheta paroole regulaarselt. Eriti oluline on see siis, kui oled hiljuti kuulnud võimalikust turvarikkumisest.
- Õpi tundma õngitsuskirjade ohumärke. Hea mõte on jälgida
Eesti veebipolitseinikke , kes jagavad asjakohast infot hetkel aktuaalsetest õngitsuse meetoditest.
Mõtle täna oma netiturvalisusele. Kas oled end kaitsnud erinevate turvariskide vastu või oleks võimalik midagi veel sellesse plaani lisada? Vaata üle need ülal olevad soovitused, kuid mõtle ka laiemalt. Näiteks meil Elisas on pakkuda spetsiaalne viirusetõrje
Meie digitaalne tulevik sõltub turvalisusest, ja iga samm turvalisema parooli suunas viib meid lähemale paremale digitaalsele maailmale. Sageli mõtleme häkkimise puhul rahalisele kahjule, kuid vähem tähtsustame mainekahju.
Võib-olla arvad, et kuna sul ei ole krediitkaarte ega muid sarnaseid riske, siis pole põhjust muretseda. Kuid küsi endalt – kas oled valmis selleks, et keegi hakkab sinu nime ja näo all levitama postitusi, pilte ning videoid, mis võivad sinu mainet tugevalt kahjustada? Nagu öeldakse: raha tuleb ja läheb, aga sinu digitaalne jalajälg on hindamatu.
Artikli kirjutas koostöös Elisa Eestiga Brit Mesipuu,