Põhisisu algus

Kuidas jõuda 2,2 sekundiga nullist sajani? Rumal investori raha ega passiivne koostöö startuppi tippu ei tõuka!

16.11.2017

Tudengivormel ehk Formula Student on peamiselt tehnikateaduste tudengitele suunatud startupilik tootearendusvõistlus, mis tähendab vormelauto projekteerimist, ehitamist ning hiljem auto tutvustamist, sellega erinevate katsete läbimist ja võidusõitmist ringrajal. Ka Elisa toetab tehniliste lahenduste ja know how’ga Tudengivormeli tiimi, kes on võitnud mitmeid mainekaid auhindu ning sihivad tänaseks järjest suuremaid võite.

Tudengivormeli auto siseelu töötab Elisa IoT platvormi peal, mida Elisa äriarendusjuht Märt Jõesaar tiimil arendada aitab. Märt rääkis vormeliässade tiimijuhi Indrek Petjärvega sellest, miks nad peavad ennast startupilikuks üksuseks ning kuidas nad on oma ettevõtmisega niivõrd kaugele jõudnud.

Märt: Alustuseks tahaks kõige olulisema ära küsida: kas teid peabki viie aasta pärast süüdistama, kui F1 on muutunud elektriliseks ja isejuhtivaks ning lendleb 5 cm kõrgusel ringrajal?

Indrek: Ei, ei, ei! Ma olen veendunud, et lähiajal elektrilist F1-te me ei näe. Kindlasti aga võksid tulevikus meie arendatud tehnoloogiad olla abiks F1-e veelgi jõulisemate tulemusteni viimisel.

Märt: 2,2 sekundit sajani, korduvad esimesed kohad võistlustel - need on märksõnad, mille poolest te kuulsad olete, aga selle kõige taga on tegelikult ligi 70 inimese suurune tiim, tehnoloogiapartnerid, telekom jne. Kuidas te sinna jõudiste?

Indrek: Me oleme selline startupilik üksus, mille elu on tsükliline. Meie toote arendusperiood on üks aasta, siis tehakse kokkuvõtted ja kõik algab otsast peale. Sama rada on käidud juba 10 aastat. Kuigi igal aastal teeme justkui sama asja – ehitame nullist vormeli, siis tegelikult iga järgnev vormel on oluliselt kõrgtehnoloogilisem ning tehniliselt edasijõudnum kui eelnev. Väga suur osa meie praegusest edust baseerub eelnevatel mudelitel ning nende juures olnud tiimidel, kes on teinud tohutu töö.

Märt: Tudengivormelit olete ehitanud juba üle kümne aasta ning ilmselt olete juba teadlikud kõigest, mida on võimalik parendada?

Indrek: Tegelikult jah ja ei. Tiimis saavad osaleda ainult õppurid, mistõttu valitakse igal sügisel uus meeskond ja suur osa neist  alustab nullist. Rollid jagunevad mentoriteks ja mentiideks. See on mõlemale osapoolele ülioluline kogemus. Ühed õpivad kuidas, millal ja mida küsida ning teisel poolel on võimalus õppida juhendamist. Me kindlasti teame, kuhu suunas liikuda ning mida on võimalik parendada, kuid tänu üleüldisele kiirele tehnoloogiaarengule on väga raske öelda, milleks me näiteks viie aasta pärast võimelised oleme. 

Märt: Ütlesid, et olete ülesehituselt sarnane startup-iga. Startupimaailma tugeva pooldajana on ka Elisa teid seni toetanud ja investeerinud tulevikutehnoloogiatesse ja teie tiimi. Kui lihtne või raske on sarnasele ettevõtmisele koostööpartnereid leida?

Indrek: Põhimõte raha kaasamisel on ikka sama - huvitatud osapool investeerib ettevõtmisesse ja loodab sealt midagi vastu saada. Startupi puhul enamikel juhtudel ikkagi loodetakse investeering mitmekordistada võimalikult lühikese ajaga.

Tudengivormeli puhul on see veidi erinev. Tänapäeval on edukad ettevõtted mõistnud, et peamine vara on inimene ning nad teevad kõvasti tööd, et endale parimad töötajad saada ja nende kaudu põnevaid ja ka progressiivseid algatusi ellu viia, tehnoloogiat arendada. Kui potentsiaalsed töötajad on majas, siis tuleb hakata katsetatama koostööd ja investeerima sellesse. See on päris pikk ja kulukas protsess.

Teine võimalus on hoopis investeerida toredasse tehnoloogiaettevõtmisesse nagu Tudengivormel ning töötada partneritena tarkade ning aktiivsete inimestega ja hooaja lõpus on mõlemal poolel arusaamine, kas on huvi ka väljaspool neid raame koostööd teha. Meie tiimidest on välja kasvanud palju mõjukate tehnoloogiaettevõtete võtmetöötajaid ning tegelikult ka eraldiseisvaid edukaid startupe

Tehnoloogiaga on tänapäeval olukord, kus konkurents on väga tihe ja paljud brändid on võrdsed nii kvaliteedilt kui ka omadustelt, aga nendega töötamine on veidi erinev. Kui kvaliteet on sama, valid ikka selle, millega harjunud oled. See toetajate segment on ka üsna selge, kes pakuvad meile tasuta oma tehnoloogiat või teenuseid.

Märt: Meil on ka juhtunud, et mõni ettevõte tuleb oma teenust müüma ja siis vestluse käigus jõuavad nad äratundmiseni, et läbi telekomi turule liikumise potentsiaal kaalub kaugelt üle selle tulu, mida nad lootsid meile müües teenida. Mis teie vaatest on õnnestunud koostöö võti?

Indrek:  Iga koostöö puhul saab määravaks partneri tahe panustada. Näiteks, kui võtad spondeeritud platvormi kasutusele, aga sellega koolitust ja supporti ei kaasne, takistab see arengut. Nii et päris rumalat raha ikka kaasata ei tahaks! Meie jaoks on edukas koostöövorm see kui investori tugi kajastub lisaks meeskonna edukamale esinemisele ka hilisemas tulevikus - näiteks leiab investor endale tippjuhi või hoopis uue koostööpartneri mõne FS Team Tallinnast välja kasvanud ettevõtte näol.

 

Tudengivormeli tehniliste lahenduste ja meeskonnaga on võimalik tutvuda 24.-26. novembril Euroopa suurimal robootikasündmusel Robotexi ja 8.detsembril sTARTUp Day’l Tartus.

 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama