Põhisisu algus

Kuidas harjutada kutsikat rihmaga?

30.05.2018

Kutsikat koju tuues tuleb tal õppida ja harjuda nii paljude uute asjadega. Täna räägime sellest, kuidas harjus Geko rihma kandmisega ning kuidas harjusid pereliikmed sellega, et majas on (jälle) kutsikas.

Esimeste nädalatega on Geko harjunud kandma kaelarihma. Esimesed päevad panime rihma peale  väheseks ajaks, umbes pool tundi korraga. Kutsikas natuke kratsis seda ja tundus, et see natuke häiris teda ja mänguhoos tahtis ta närida silti rihma küljes. Esimeseks rihmaks valisime me kõige kergema pikendatava rihma, et ei peaks nädala pärast uut ostma minema. Mida kergem rihm on, seda lihtsam on koeral sellega harjuda.

Cera oli juba 4 kuud vana kui ta koju tuli ja tal kulus terve nädal rihmaga harjumiseks. Gekol läks vaid paar päeva ja enam ei tee ta rihmast väljagi. Kaelarihma võtame ööseks siiski ära, et oleks mugavam magada. Rihma külge on meil kinnitatud ka kont, kus on meie mõlema telefoninumbrid juhuks, kui koer peaks saama oma koduterritooriumilt välja. Sellisel juhul kui keegi koera leiab, saab ta meiega kohe ühendust võtta. Numbrid on meil kõigil koertel „küljes“, aga õnneks pole neid veel kunagi vaja olnud.

Kuidas lapsed ja kutsikas läbi saavad?

Lapsed teavad, et koerad on sõbrad, et neid ei tohi kiusata ja ähmaselt on neil vist isegi meeles, kuidas kutsikaga käituda. Seetõttu pole vaja olnud lapsi sel teemal väga palju õpetada. Pigem on koerast saanud nende jaoks prioriteet - hommikul esimese asjana riided selga ja Gekoga õue! Siis võib mõelda alles sellele, kas on vaba päev või lasteaia päev ja kas tahaks midagi ka süüa. Õhtuti koju tulles on samamoodi vaja Gekoga õues olla ja tuppa ei kibeleta. Neile tuleb vaid meelde tuletada, et ust kinni pannes tuleb ettevaatlik olla, et Geko ei jääks ukse vahele ning rattaga sõites peab samuti olema tähelepanelikum. Hea meelega mängitakse koos liivakastis, sikutatakse mänguasju ja laotakse ning lammutatakse puuokstest riita.

Mängimas

Geko mänguhoos (Foto: Marit Linke) 

Mina mängin koeraga vaikselt. Hea on see, et ta reageerib oma nimele hästi ja õpib kiirelt. Näiteks aedikusse minekust saab juba aru ja ei jookse eest ära, vaid läheb ilusasti ise sinna. Harjutame ka seda, et kui autovärav avaneb, siis tuleb terrassil oodata ja auto ette ei või tulla. Alguses arvasime, et peame trepile laste turvavärava ette panema, et koer üles korrusele ei pääseks, aga seda sai korduvalt keelatud ja üles ta ei kipu. Lisaks lastele on koera suurim fänn mees, kes lihtsalt nunnutab teda. Tema on ka see ohver, kes öösiti ärkab ja pissipauside eest vastutab.

Järgmises postituses räägime kutsika majja tulekuga kaasnevatest paratamatutest hävitustöödest.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!