Liigu edasi põhisisu juurde
Elisa

Breadcrumb

Millises keskkonnas sa veebi kaudu TV-d saad vaadata, sõltub sellest, millise TV-teenuse kasutaja sa oled.
Uus Elisa ElamusLiitumised alates 10.08.2021Mine vaatama
Vanemad TV-teenusedLiitumised enne 10.08.2021Mine vaatama

Kriminaal- ja põnevussarju kirjutanud Leana Jalukse teeb nüüd autosaadet: püüame “Top Geari” fenomeni

E, 07/11/2022 - 16:15

Stsenarist Leana Jalukse tuntuimad tööd on auhinnatud mängufilmid “Ema” ja “Tuliliilia.” Viimastel aastatel on ta aga pigem pühendunud seriaalidele ning sel suvel võttis meelelahutusliku autosaate “Pöördes” stsenaariumi kirjutamisega vastu hoopis uue väljakutse.

Jalukse jagab meiega, milline on olnud tema teekond filmimaailmas, kuidas oli kirjutada kuldsele saatejuhtide kolmikule Koit Toomele, Saara Piusile ja Indrek Raadikule skripti ning milliseid väljakutseid tõi autosaate loomine. 

Filmikunsti võlud

Leana Jalukse tee filmikunstimaailmas algas juba ülikoolis audiovisuaalmeedia õpingute ajal, stsenaristiametini viis elu teda juba hiljem. “Kirjutada on mulle alati meeldinud, aga äratundmiseni, et tahan saada just stsenaristiks, jõudsin alles töö käigus ja läksin viis aastat pärast bakalaureuse lõpetamist filmikunsti magistrisse stsenaristikat õppima,” kirjeldab Jalukse teekonda oma kutsumuseni. 

Kuigi Leana Jalukse on varasemalt olnud keskendunud pigem krimi- ja põnevusžanrile, ei heiduta teda ka meelelahutusliku saate kirjutamine.

“Mõlema žanri puhul peab nuputama, kuidas publik reageerib,” kirjeldab stsenarist. “Põnevuse puhul peab püüdma tajuda, millist infot ja millal anda, et vaataja lugu jälgida suudaks, aga põnevus säiliks. Meelelahutuse puhul – ma ise võin ju naerda, aga kas see teiste arvates ka naljakas on? Või vastupidi? Olen huumorit tegelikult oma tumedamatesse lugudesse alati sisse kirjutanud. Minu esimeses filmis näiteks oli stseen, mis võis mõjuda väga nukralt, aga publik esilinastusel puhkes naerma,” jagab ta erinevate žanrite kirjutamise väljakutseid. 

Blondiinikindel autosaade

Sel suvel avanes Jaluksel võimalus kirjutada meelelahutuslikule autosaatele “Pöördes” stsenaarium, mis jõuab kohe esimese osaga vaatajateni. Olles suur menusaate “Top Gear” fänn, tuli stsenaristil jah-sõna ka kodumaise saate loomises osalemiseks kiiresti: “Ma olin samal ajal Prantsusmaal, tegin tööd teise projektiga, aga ma lihtsalt ei suutnud loobuda, see tundus nii äge!”

Jalukse räägib naljatledes, et ta võttis enda ülesandeks muuta autosari niiöelda blondiinikindlaks. “See oli päris suur väljakutse, sest minu autoalased teadmised piirnevadki “Top Gear’ist” nähtu-kuulduga. Samas arvasin, et see on hea – kuna sari on mõeldud laiale vaatajaskonnale, siis oli oluline kirjutada seda nii, et kõik aru saaks,” kirjeldab stsenarist protsessi ja lisab: “Minu “Top Gear’ist” tuletatud moto oli, et ringrajal kiireid ringe tegev kiire auto pole kuigi huvitav – palju naljakam on jälgida, kuidas mingiks ülesandeks täiesti sobimatu auto sellega hakkama saab.”

Saate kirjutamine pakkus väljakutseid

Eesti ekraanidel ainulaadse saate loomine oli meeskonnale korralik katsumus. “Kohati tekkis selline muna või kana konflikt: mida me enne teeme, kas unistame ja siis otsime autosid, või vaatame kõigepealt, mis saada on, ja kirjutame selle järgi. Isegi, kui mingi auto on Eestis olemas, ei tähenda see, et me tohime sellega ükskõik mida teha,” meenutab stsenarist. Ega turvaliselt garaažis seisvat autot poleks ju kuigi lõbus vaadata.

Saadet “Pöördes” juhivad adrenaliinihulludest kolmik Koit Toome, Saara Pius ja Indrek Raadik, kellele stsenaristidel tuli luua skript ja ka äratuntav profiil. “See oli esimene ülesanne, mis me saatejuhtidele andsime: küsisin neilt nende enda autode ajalugu, kõige naljakamaid ja kõige ohtlikumaid kogemusi, palusin neil ennast iseloomustada ja nii edasi,” jagab Leana Jalukse.

Ta märgib siiski ka, et lõpuks jäi saatejuhtidel siiski palju vabadust improvisatsiooniks endale omase sõnakasutusega. 

Seiklused välismaateedel

Jalukse meenutab ka enda naljakaid juhtumisi sõidukitega nii imekitsastes Prantsusmaa parklates kui ka võõras liikluses rendiautodega.

“Kõige blondim autodega seotud hetk mu elus on see, kui Küprosel maandudes põhimõtteliselt lennujaama ees teada sain, et seal on teistpidi liiklus,” jutustab naine. “Aga noh, tegin sellise näo ette, et üldse pole üllatunud, istusin rooli ja sõitsin – mul oli majutus teises saare otsas, polnud väga valikut. Pärast ajasin Eestis suunatulede ja klaasipuhastajate kangid tükk aega segamini.”

Sügis on sisukas

Leana Jaluksel on hetkel käed tööd täis mitmel rindel. Kirjutamisel on draamasari “Rent” koos Rein Paku ja Karl Kermesega, kes on ka saate “Pöördes” produtsent, peagi valmiv dokumentaalfilm Kelly Sildarust koostöös Helen Lõhmusega ning kaks rahvusvahelist seriaaliprojekti produtsent Jevgeni Supiniga. Lisaks õpetab Leana filmikoolis ning proovib esmakordselt kätt kirjastamise alal oma õe Liisi Jalukse kirjutatud lasteraamatuga.

Kõige selle kõrvalt püüab ta enda sõnul ka kõigest väest kasvatada oma 5-kuust kuldse retriiveri kutsikat, keda võib muide näha septembris esilinastunud Elisa originaalsarjas “Musta kivi saladus.”

Saara Piusi, Koit Toome ning Indrek Raadiku juhitud adrenaliinist pakatava saatesarja „Pöördes“ esimese hooaja avaosad on juba väljas ja neid saab vaadata vaid Elisa Huubis! Saade toob vaatajani isendid, keda kodumaa teedel ei kohta, ning uurib Eesti mootorite maailma iga nurga alt – läbi kiiruse, huumori ja adrenaliini. Sarja produtsent on Karl Kermes. 


Allikas
Diktor.geenius.ee