Põhisisu algus

Juhitöö kõrvalt pole hobideks aega? ehk Miks juht PEAB aega leidma muudeks harrastusteks?

12.11.2021

Miks peaks juht kindlasti näpistama oma töö kõrvalt aega hobidele ja mida neist juhiametisse kasulikku kaasa võtta?

 

Tööandjana räägime alatasa, kui oluline on töötajate töö- ja puhkeaja tasakaal. Sama tähtis on see ka juhtide jaoks. Olen täheldanud, et alustaval juhil kulgeb esimene aasta sujuvalt – kõik on uus ja huvitav. Teisel aastal tunneb ta aga juba suurt saavutusrõõmu, kuna ettevõetud eesmärgid on suuremas jaos saavutatud. Kolmanda aastaringiga võib hakata tekkima tunne, et kõik on tehtud, ja tekib rutiin. Tõtt-öelda algabki minu jaoks tõeline juhtimine aga just siis, kui suudetakse rutiiniga hakkama saada. Fakt on, et pea ees juhitöösse sukeldudes kaotadki tõenäoliselt ennast sinna kõrvuni ära, kui muid tegevusi kõrvale ei luba. Rutiinist aitavad puhata hobid ja muud meelistegevused, mistõttu on need minu arvates juhile lausa kohustuslikud.

 

Loomulikult on inimesed ja nende hobid on erinevad ning meelepärase leiab endale ikkagi igaüks. Seega ei saa siin soovitada, millega üks või teine juht peaks tegelema. Mul näiteks aitavad parem juht olla sportimine, reisimine ja uute teadmiste omandamine ning peamiselt nende näitel ka järgmisi kogemusi jagan. Siiski usun, et nendest kogemustest on võimalik mitmete teiste hobidega paralleele tõmmata. Siin on mõned õppetunnid ja tähelepanekud, mida mina olen teistelt elualadelt oma juhitöösse üle kandnud.

 

Ühe tegevusega puhka teisest

Üks olulisimaid põhjuseid, miks peaks juht kindlasti ka mõne hobi või kõrvalprojektiga tegelema, on vahelduse loomine. Minule isiklikult loeb väga palju see, et saan oma armastatud hobide ja muude ettevõtmistega tegeleda. Üks tegevus aitab puhata teisest, ilma et mul nendest kõigist tüdimus jõuaks tekkida. Tööst puhkan näiteks sportides, reisides või mõnd uut teadmist omandades. Need on üksteisega väga tugevas seoses.

 

Parimad ideed tulevad siis, kui teed midagi muud

Juhina tuleb sageli kiirelt lahendada keerulisi olukordi, langetada kaalukaid otsuseid või pakkuda lennult välja lahendusi pikalt kerkinud muredele. Kuigi lahendused võivad olla su enda ees ja lähedal, kõnnime juhina alatihti silmaklapid ees ega märka kohe väljapääsuteed. Kogemus on näidanud, et ka kõige raskematele situatsioonidele leitakse lahendus hoopis ootamatus olukorras, millegi muuga tegeledes. Võin kinnitada, et sageli olen just sellistel hetkedel jõudnud oluliste vastusteni näiteks üksi varahommikul jooksurajal kilomeetreid läbides.

 

“Sahtlid” korda, see paneb teistmoodi mõtlema

Kusjuures, vahel ei pea aga keerulistele olukordadele lahendusi otsima ilmtingimata hobidest. Mõnikord aitab ka asjade sorteerimine, seda sõna otseses mõttes. Ükskõik, mille korrastamine, olgu see siis tööriistakast, sokisahtel või aiatarvete kuur. Ükskord sain lühikese aja jooksul kuhjunud küsimuste lahendamisel mõtted selgemaks koduse riidekapi korrastamisega. Ühes sellega tegin inventuuri ka oma peas ning tekkis taas innustumistunne ja vaatasin ka tööväljakutsetele teise pilguga ning suutsin lahenduse välja pakkuda.

 

Õnnetunne oma hobist, kui seda töös pole mõnda aega olnud

Meie motivatsioon ei ralli igapäevaselt täistuuridel ning aeg-ajalt tuleb ette hetki, kus see võib olla ka üsna madalal. Sellistel hetkedel aitavad hobid kompenseerida ajutiselt töös puuduvat õnnetunnet ja leida üles väikeseid tähistamist väärivaid hetki muus elusituatsioonis. Olgu selleks siis näiteks mõne eesmärgi täitmine mõnel võistlusel või läbitud kursus, kus õppisid enda jaoks midagi uut.

 

Kus on nõrgim lüli?

Hobidega tegelemine aitab hästi tajuda oma nõrkusi, mis ka töös ette tulevad. Näed, kus oled kärsitu, millal hakkavad emotsioonid üle pea kerkima, aga ka seda, kuidas elu teeb oma korrektuurid ja mismoodi sa enda ideaalse plaani seetõttu ümber pead tegema. Saad parimad õppetunnid, mida siis juba juhiametis enda kasuks tööle panna, mitte hakata selles rollis neid samu ämbreid läbi kolistama.

 

Inimsuhete paremaks asjatundjaks läbi erinevate kultuuride või riikide

Teiste kohtade, kultuuride või rahvustega kohtumine aitab juhil olla parem suhtleja ja inimeste mõistja. Reisides kogen inimsuhteid teisiti ning see aitab ka hiljem oma töös mul enda inimesi paremini mõista. Miks ta nii käitus? Miks ta nii ütles?

 

Lisaks aitab asukohavahetus ka end muudest asjadest välja lülitada. Sihtkoht pole siinjuures üldjuhul oluline, küllap leiab igaüks oma lemmiku lähemal või kaugemal. Tihti me lihtsalt ei märkagi ise kui väsinud me mingil hetkel oleme.

 

Hobidega tasakaalukamaks ja järjekindlamaks

Kunagi öeldi mulle, et vigastuse tõttu ei saa ma enam tõenäoliselt kunagi jooksmisega tegeleda. See oli äärmiselt frustreeriv. Hakkasin tasa ja targu ning kilomeeter haaval uuesti treenima, seades endale kindlad ja mõõdukad eesmärgid. Juhitöösse olen niisiis toonud jooksurajalt üle suutlikkuse asju kainelt ja tasakaalukalt võtta, eesmärkide poole arukalt ja teadlikult liikudes, mitte niisama rahmeldades. Ma ei saa jätta midagi katki, kui ülesanne või töösituatsioon on raske. Kui sul on eesmärk trennis läbida kaheksa kilomeetrit, siis ära võta ette kohe kümmet, vaid liigu püstitatud numbri piires, aga järjekindlalt.

 

Kokkuvõttes aitavad minu hobid mul olla parem juht. Kõik tahavad enda kõrval näha õnnelikku juhti. Mina saan aga olla enese parim versioon siis, kui olen puhanud ja rahulolev. Minu murekortsud hakkavad paratamatult peegelduma vastu mu inimeste nägudelt. Kui ma aga õnnestun oma hobides, siis toetab see minu tööd ja vastupidi.

Minu kui juhi jaoks on oluline usaldus ja toetav õhkkond, mis julgustab inimesi ise otsustama ja vastutama. Kõigil peab olema hääl ja pole kunagi halba tagasisidet. Vigu teha on igati okei, kui me neid tunnistame. Areng algab seal, kus lõpeb mugavustsoon ja usun, et pole väljapääsmatuid olukordi.

Kristina Judina
Elisa teeninduse valdkonna juht
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama