Põhisisu algus

Isapuhkus võib karjääri tõugata ootamatusse suunda. Tarvo Tammeoks jõudis nii erilisse valdkonda

N, 18/05/2023 - 14:41

Tarvo Tammeoks on helioperaatorina olnud osa Eesti esimeste kõmuliste tõsielusarjade nagu “Baar” ja “Malaisia” loomisel. Nüüd aitab ta režissöörina õlg-õla kõrval oma isaga tuua vaatajateni uue koguperesaate “Laupäev isaga”, kus tuntud Eesti isad veedavad lõbusa päeva oma lastega.

Rääkisime Tarvoga lähemalt sellest, kuidas ta tänu isapuhkusele unistuste karjäärini jõudis, millised on võttepäevad, kui kaamera ees on lapsed ja kuidas möödusid võtted isaga õlg õla kõrval töötades. 

Pea ees realitymaailma

Helioperaatori ametiga alustas Tarvo Tammeoks juba pärast keskkooli, kui helioperaatorist isa kaasas ta tööle telemaastikul. Esimeseks projektiks sai kodumaiselt kirgi kütnud sari “Baar”, mis pani aluse Eesti tõsieluseriaalide maailmale.

“Sinna ma läksin kollanokana esimest korda mikrofoni hoidma ja pulti kaelas kandma. Peale seda tulid igasugused erinevaid reality’id, reisisime ringi Tenerifel ja Malaisias. Muid saateid tuli ka vahele ja hakkasingi teletööd tegema, aga siis vastutasin enamasti heli eest,” meenutab Tammeoks karjääri algust. Ta lisab, et huvi videote vastu on tal kogu aeg olemas olnud ja nii sai esimeste suuremate projektide rahade eest ka videokaamera soetatud. 

Isapuhkuselt kaamera taha

Kuigi kaameratöö jäi Tarvol aastateks kõrvale, tõi elu selle hobi isapuhkusele jäädes ringiga tagasi. Pärast kümmet aastat kontoritööd Ericssonis ajendas poja sünd ja soov teha lapsest ilusaid pilte Tammeoksa soetama uut korralikku fotokaamerat.

Üks asi viis teiseni ja juba lõigi Tarvo enda videograafia ettevõtte. “Ma olin seda televõtete kaadritagust näinud üle kümne aasta ja tegelikult teadsin, kuidas asjad käivad,” sõnab ta.

Uue ettevõtte alustamisega kaasnes esimestel aastatel ka tavapärane stress. “Ajaga tekkis mingisugune võrgustik ja kliendibaas. Nüüd oleme sama tiimiga ikka päris palju projekte teinud. Mõned meeskonnad hakkavad hästi koos toimima ja siis sa jäädki koos töötama,” leiab Tammeoks.

Laupäev oma isaga

Tarvo Tammeoks on kõige värskema projektina režissööri rollis uues koguperesarjas “Laupäev isaga”, mis võtab luubi alla isade ja laste vahelised suhted. Kui saates veetsid lapsed oma isadega aega, siis ka Tarvo sai need nädalavahetused oma isaga õlg õla kõrval olla.

Tarvo isa on tuntud helioperaator Peeter Annikve ehk Must Pets, kes ka saate jaoks heli tegi. “Me veedame siin tööd tehes järjest nädalavahetusi teiste peredega, nii et enda perega aega ei saa veeta. Mina jälle mõnes mõttes saan, sest mul on ka nagu laupäev isaga,” jagab Tarvo muhedalt.

Koostöö isaga möödus Tammeoksa sõnul nagu õlitatult: “Ma ei ole isaga kogu elu jooksul üldse tülitsenud või vaielnud, ta on väga muhe mees. Isa on mulle kindlasti õpetanud niisugust probleemi lahendamist, mida tuleb igapäevaelus ja tööl väga palju ette. Kui mingid seadmed ei tööta korralikult, midagi läheb katki ja on vaja hakata nagu omavahel ütleme macgyverdama, siis selles on ta ekspert.”

Tarvo meenutab, et ka võtete ajal läks isa seda oskust vaja, kui Ewert Sundja võttepäeval ei läinud õmblusmasin tööle: “Saate osalised muudkui pusisid masina kallal, aga ma omaette itsitades juba teadsin, et isa tuleb ja lahendab olukorra hetkega.”

Meeldejääv võttepäev

Tarvo sõnab, et saatesarja “Laupäev isaga” esimese hooaja võttepäevadest on talle kõige enam meelde jäänud nädalavahetus Hiiumaal Jesper Parve juures. “Ma olin küll tegelikult mõlemal võttepäeval üsna haige, mingisugune viirus üritas mind maha tõmmata. Aga kevad ja päikselised ilmad olid tulnud ja kuigi need ei olnud soojad, siis seal tuulevaiksel terrassil istuda oli väga mõnus,” meenutab mees.

“Ja üldse kuidagi see loodus Hiiumaal, need tegevused ja kuidas Jesperi perekond seal looduse keskel nii-öelda kasvab, oli kuidagi värskendav minu jaoks. Praamisõit on ka poole pikem kui Saaremaale minnes, nii et jõuadki seal vaikselt ennast maha kerida,” kirjeldab Tammeoks meeldejäävat nädalavahetust.

Mured ja rõõmud lastega

Lastega filmimisel tuleb varuda erilist aega ja kannatust, sest asjad ei juhtu kohe nii nagu planeerid ja musta materjali kogunes Tarvo sõnul lausa mitu korda rohkem kui teiste projektide puhul. “Seal peab lihtsalt passima nagu teeks loodusfilmi. Kohe, kui kaamera kinni paned, siis kindlasti juhtub täpselt see, mida plaani järgi ootad,” jagab Tammeoks naljatledes.

Režissööri sõnul võib koostöö võtta kauem aega, sest lapsed ei taha alati võõrastega rääkida ja võivad kohe lukku minna, kui neilt midagi küsida. “Kui saatejuht ja võttegrupp on kõik habemes mehed, siis see võib hirmutav olla. Kontakti saavutamine võtab veidikene kauem aega, aga ei ole midagi ületamatut. Pigem võib seal juhtuda üllatavaid ja lõbusaid hetki, sest lapsed on ausad,” räägib Tammeoks lastega saate tegemisest.

Nii nagu isa tõi aastaid tagasi poja telemaailma, on ka Tarvo kaasanud oma pere erinevatesse projektidesse, lihvides enda oskuseid nii reklaamklippide kui ka lühifilmidega. Tarvo peagi seitsmendat sünnipäeva tähistav poeg Artur pole näitlemisega sugugi võõras ja tunneb isa jälgedes juba noorelt telemaastiku vastu suurt huvi.

“Ükspäev rääkis poeg juuksuriga ja ütles, et temaga on lihtne – kui isa sureb ära, siis ta saab selle firma ja hakkab ise filme tegema. Ma vastasin talle muidugi, et ma ei pea selleks surema, sa võid seda juba praegu teha,” jagab Tarvo naerdes oma poja suurt plaani. Praegu on Tammeoksal aga mitmeid projekte töös, millest laiemalt on veel vara rääkida, kuid režissööri sõnul on plaanis telesaadete maastikul vaatajaid meelelahutusega korralikult raputada.

Saatesarja “Laupäev isaga” esimesi osasid saab vaadata Elisa Huubis. Sarjas löövad kaasa tuntud Eesti isad Jaan Tätte juunior ehk Meisterjaan, Robert Linna, Ewert Sundja, Taavi Kotka, Jesper Parve ja Reigo Ahven. Saadet juhib Kaidor Kahar, režissöör on Tarvo Tammeoks ja toimetaja Lota Viik.


Allikas
Diktor.geenius.ee
https://diktor.geenius.ee/blogi/elisa-blogi/isapuhkus-voib-karjaari-tougata-oot…
Millises keskkonnas sa veebi kaudu TV-d saad vaadata, sõltub sellest, millise TV-teenuse kasutaja sa oled.
Uus Elisa ElamusLiitumised alates 10.08.2021Mine vaatama
Vanemad TV-teenusedLiitumised enne 10.08.2021Mine vaatama