Põhisisu algus

Intervjuu: Martin Algus selgitab, mis saab koroona ajal teleseriaali võtetest

22.04.2020

Stsenarist Martin Algus, kelle sulest pärinevad mitmed Eesti armastatumad filmid ja teleseriaalid, peaks tegelikult praegu võtteplatsil olema – aprilli olid plaanitud Elisa uusima seriaali “Valguses ja varjus” võtted, mille peaosas astub üles Mirtel Pohla.

Aga siis tuli koroona oma mitmete käskude ja keeldudega ning pedantselt läbi mõeldud ja kümneid inimesi hõlmavatele telesarja võtetele tõmmati järsult pidurit. Paljud meist saavad modernse tehnoloogia abil kodust edasi töötada, kuid ühte teleseriaali naljalt läbi Zoomi või Skype’i valmis ei filmi.

Kuid hoolimata sellest, et kaameraid hetkel veel tööle panna ei saa, ei tähenda see, et Martin ise tööle valu ei annaks. Annab küll. Uurisime temalt, mida saab stsenarist praeguse võttepausi ajal ära teha ja millised laiemad tagajärjed on koroonal ühe teleseriaali tootmisprotsessile.

 

Mida koroonast tingitud tööseisak ühe teleseriaali jaoks täpsemalt tähendab?

Meie jaoks tähendab see põhiliselt seda, et võtted tuleb tervikuna edasi lükata, seisak tekkis täpselt enne võtete algust ja ühtegi võttepäeva me veel teha ei jõudnud, seega midagi otseselt pooleli ei jäänud.

Asja teeb keeruliseks teadmatus, millal võiks tööga alustada, kõik võttegraafikud tuleb uuesti teha, näitlejatega tuleb uued ajad kokku leppida.

Hullem oleks olnud olukord, kus oleksime juba võtetega alustanud ja siis oleks tulnud järsku pidurit tõmmata, sellest veel hullem oleks olnud kellegi haigestumine võtete ajal. Hetkel tuleb lihtsalt tänulik olla, et läks selles segaduses niigi hästi

Kui suurt hulka võtetega seotud inimesi see tööseisak mõjutab? Kas tõesti kõik seisab või saab midagi ikka ka praegu ära teha?

See mõjutab kogu võttemeeskonda ja näitlejaid, ehk siis kusagil 20-30 inimest selle projekti juures. Jätkata saan stsenaariumite viimistlemisega, saame lokatsioonide otsimise ja kinnitamisega jätkata, jätkata saab kõigega, mis ei eelda inimeste kogunemist.

Kuidas Sina selliste ootamatute seisakutega hakkama saad? Kas töötad juba uute asjade kallal või muudad veel “Valguses ja varjus” stsenaariumit?

Minule mõjub see olukord mitmeti, ühest küljest on sellises ootamatuses nii mõndagi inspireerivat, teisest küljest teeb seesama suur teadmatus veidi kõhedaks.

Tegelikult töötan praegu suhteliselt samas režiimis, milles oleksin ka ilma seisakuta töötanud, istun üksi oma arvuti taga ja valmistan ette stsenaariumeid suvisteks ja sügisesteks võteteks, lootuses, et eriolukord siiski peagi läbi saab.

“Valguses ja varjus” stsenaariumitega töötan samuti edasi ja tore on see, et praeguse pealesunnitud laagerdusperioodi jooksul on juba mitu head mõtet tulnud, mille nüüd tagantjärele sarja sisse kirjutada sain.

Kuna võtted pidid ju tegelikult juba algama ja stsenaarium peaks olema valmis, siis kui palju on üldse hetkel võimalik veel asju muuta ja ümber teha?

Seisaku pärast me ei peagi õnneks midagi ümber tegema, loodame lihtsalt, et saame märtsi-aprilli mõeldud võtetega mais-juunis alustada.

Kõik, mis puudutab kuupäevi, näitlejaid ja logistikat tuleb aga uuesti paika panna, ja seda saab teha alles niipea, kui eriolukord lõpeb

Kui pika tööseisakuga te hetkel arvestanud olete ja kui pikka pausi ühe seriaali produktsioonitiim endale üldse lubada saab?

Me ikka loodame, et olukord peagi laheneb, sarjaga saame muidugi oodata, nii kaua kui vaja, lihtsalt eetriaeg lükkub edasi, sari ise oma aktuaalsust ja põnevust sellest ei kaota.

Muidugi on mure inimeste pärast, sest tööseisak tähendab ühtlasi ka teenimata jäänud raha ja väga pikka pausi maailm endale nii või teisiti lubada ei saa.

Kui kaugele tulevikku lükkab tööseisak “Valguses ja varjus” esilinastuse?

Hetkel on sarja esilinastus juba kevadest sügisesse tõstetud, täpsemad kuupäevad selguvad ilmselt siis, kui kogu see olukord võimaldab midagi uuesti kalendrisse kirjutama hakata. Hetkel soovin kõigile kannatlikkust ja muidugi tervist.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!