Põhisisu algus

Internet mitmekordselt kiiremaks: milleks soetada 4G väliruuter?

20.06.2019

Möödunud aasta lõpus avanes Elisa klientidel võimalus muuta siselevi paremaks Huawei 4G väliruuteri abil, mis tänaseks saanud positiivset tagasisidet ka klientidelt, kui mõnel juhul on netikiirus tõusnud lausa seitsmekordselt.

Kuigi Elisa 4G mobiilne internet katab 99 protsenti Eestist, võib tulla ette juhtumeid, kus hoone ehitusmaterjali või tugijaamast liiga kaugele jäämise korral muutub levi nõrgemaks. Siin tulebki klientidele appi 4G väliruuter, mis toob piltlikult öeldes õuest levi tuppa, kus selle jagab laiali tavaline koduruuter.

Elisa raadiovõrgu arhitekt Ove Uhtliku sõnul seisneb väliruuteri eripära selles, et erinevalt tavalisest 4G antennist ei pea seda suunama konkreetse tugijaama poole ja silindriline disain tagab levi vastuvõtmise igast suunast. „Komplekt koosneb kahest osast – väline seade, mis paigaldatakse maja seinale või 4G leviga asukohta ja sisaldab endas antenni koos 4G raadiomooduliga ning sisemine üksus, mis kujutab endast traditsioonilist WiFi ruuterit,“ räägib Uhtlik.

Ruuter suudab Uhtliku sõnul näiteks linnas välistada hoonetest tekkinud signaalisummutuse ning tuua heal tasemel välise teenuskvaliteedi sarnasel kujul kliendile ka tuppa. Samuti aitab ruuter kinni püüda erinevatel sagedustel – madalatel ja kõrgetel – levi. Juhul, kui näiteks madalad sagedused on ülekoormatud, aitab seade kinni püüda väljast kõrgema sageduse lisamahu ja tagada nii kordades parema teenuskvaliteedi.

Eriti kasulik on ruuter kõigile neile, kes eelistavad suved veeta maakodus. „Kui ka välitingimustes on 4G levi nõrk, siis on oluline välja selgitada, kas see on siiski olemas väliseadme kõrgeimas võimalikus paigalduskohas,“ lisab Uhtlik. Kui 4G ühendus on aeglane, siis selle põhjuseks võib olla maakohtades sageli just liiga nõrk levi ning sellisel juhul aitab seade saavutada paremad levitingimused ning ka kiirema 4G ühenduse.

Netikiirus tõusis seitsmekordselt!

Enam kui poole aasta jooksul on 4G ruuter saanud klientidelt rohkelt positiivset tagasisidet. Klient Martini sõnul paranes tema kodus internetikiirus tunduvalt. „Kiirusi kiidab ka Heiki: „Pöörane efektiivsus – toas akna taga on 50 Mbit/s. Väga lihtne ise paigaldada!“

Klient Priit ütleb, et kui enne oli neti maksimumkiirus toas 3 Mbit/s ja väljas 7 Mbit/s, siis pärast väliruuteri paigaldamist tõusis kiirus kohe 46 Mbit/s. „Ruuter on hetkel lihtsalt maas terrassi peal.“ Klient Elna kinnitab sama: „Vana ruuteriga oli kiirus umbes 2,5 Mbit/s, nüüd on 45-48 Mbit/s.“

„Igatahes oli ühendus pidevalt väga stabiilne, terve suve kogu suguvõsa kasutas ja kordagi mulle isegi ei helistatud, et midagi oleks katki. Sellised internetilahendused peavadki nii töötama, et neid näha ega kuulda poleks. Kõige parem ruuter on ju see, mille paned kord püsti ja siis rohkem sellega tegelema ei pea. Minu jaoks Huawei B2368 täpselt selline oligi. Kokkuvõttes igati tore tavatarbijale jõukohane lahendus,“ kirjutas ka ajakirjanik Henrik Roonemaa ruuteri kasutuskogemusest .

Juhul kui 4G väliruuteri vastu on huvi tekkinud, ei tasu märkimata jätta, et klientide jaoks on lihtne ka selle paigaldamine. Nagu klient Jaanus märgib: „Lihtne – kruvikeeraja peab õiget pidi käes olema!“

Iga Huawei 4G väliruuteriga on kaasas selle paigaldamise juhend. Paigaldamine eeldab lihtsamate tööriistade olemasolu ja nende kasutamise oskust (kruvikeeraja, mutrivõti, trell). Välise seadme ülespanekul on sobivaim asukoht hoone kõrgeimas kohas. Kui see ei ole võimalik, siis hoone seina, mis jääb lähima mobiilitugijaama poole. Väli- ja sisseseadet ühendab omavahel CAT kaabel. CAT kaablit koos ruuteriga pakis kaasas pole, sest selle pikkus sõltub kodust, kuhu ruuter paigaldatakse. Oluline on jälgida, et valitakse kindlasti välikaabel, mis peab vastu ka vihmasele ilmale. Lähima tugijaama asukoha saab klient teada kas Elisa esindusest või helistades kõnekeskusesse.

Alates käesoleva aasta 12. juunist on Elisa Teleteenuste üle õhu koduinterneti klientidel võimalus osta internetiruuter ka osamaksetega.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!