Põhisisu algus

Igaühele oma tahvel

17.05.2016

Igaühele oma tahvel

Kas kujutame ette olukorda, kus pere kasutuses on üks nutitelefon? Kord kasutab seda isa või ema töö tegemiseks, siis laps mängimiseks. Teine laps omakorda internetis surfamiseks. Selleks, et igaüks saaks enda jaoks sobival ajal nutitelefonis teha just kõike seda, mis parasjagu huvi pakub, on täna elementaarne, et meist igaühel on oma enda käe ja vajaduste järgi seatud isiklik telefon.

Kui nutitelefon peab aktiivse kasutuse puhul vastu tavaliselt päeva-kaks, siis tahvelarvuti oluliselt kauem. 

Tahvelarvuti seevastu pole täna peredes veel sama leinudkui nutitelefon ja lauaarvuti, kuid üha laienev valik, soodsamaks muutuv hind ning seadme funktsionaalsuse tõus kasvatavad kiirelt tahvelarvutite populaarsust.

Tahvelarvuti suureks eeliseks on mobiilsus nii nagu nutitelefonidelgi – see on seade, mida saab igale poole kaasa võtta ning mille kasutusvaldkond on äärmiselt lai. Tänu mobiilsele internetile saab tahvelarvutit sõltumata kohast kasutada kas töötegemiseks või meelelahutuseks. Vähegi aktiivsem tahvelarvuti kasutaja kannab oma seadet endaga kaasas, mistõttu võibki kodus tekkida olukordi, kus üks seade ei jaotu kõikide pereliikmete vahel enam kuidagi ära.

Kaasaskandmise osas on tahvelarvutil sülearvuti ees mitmeid eeliseid. Seade on kaalult kergem, kuid aku seejuures kauakestvam. See tähendab, et kui sülearvutiga peab laadija igaks-juhuks alati kaasas olema, siis tahvelarvuti aku võib vastu pidada mitu päeva.

Ka võrreldes nutitelefoniga on tahvelarvuti aku vastupidavam. Kui nutitelefon peab aktiivse kasutuse puhul vastu tavaliselt päeva-kaks, siis tahvelarvuti oluliselt kauem. Lisaks on tahvelarvutil veelgi suurem ekraan, mis annab mugavama vaatamiskogemuse ning pakub samas ka lihtsamat võimalust näiteks teksti sisestada – ekraanile saab kuvada suure klaviatuuri. Loovamad inimesed ja lapsed võivad aga soovida tahvelarvutiga joonistada, mida võimaldavad erinevad spetsiaalsed puutepliiatsid.

Mida rohkem on ühel seadmel kasutajaid, seda tõenäolisemalt võib üks kasutaja teha muudatusi või pääseda ligi informatsioonile, mis teise kasutaja seisukohast just soovitav ei ole. 

Üha rohkem kasutatakse tahvelarvuteid koolitööde tegemiseks, seda nii koolis kui kodus. Tahvelarvutiga on sinapeal ühe nooremad kasutajad. Kaasaegsed elektroonilised õppematerjalid on paeluvad võimaldades õppimisel uut kvaliteeti. Matemaatika õppimisel kasutatakse näiteks lahendust nimega GetoGebra, mis võimaldab matemaatilisi jooniseid teha. Lisaks interaktiivsetele õpikutele saab tahvelarvutis sirvida ka e-raamatuid, olgu tegemist õpiku või kohustusliku kirjandusega.

Tudengitele on lisaks nimetatule tahvelarvutit suurepärane vahend loengutes märkmete tegemiseks – kerge kaalu ja kompaktsuse tõttu on tahvlit mugav kaasas kanda, lisaks on plussiks pikk aku kestvus. Ka tuntud kontoritarkvara on samuti tahvelarvutitele saadaval, olenemata seejuures platvormist.

Privaatsus

Mõneti naljatledes võib öelda, et tahvelarvuti muutub kasutamise käigus üha rohkem „omaniku nägu“. Sinna saab koguda endale olulised fotod, videod, äpid ja muud failid ning mugavalt seadistada sotsiaalmeedia ja e-kirjade kontod. Ühiskasutuses olevat seadet ei saa aga sellisel määral seadistada, sest kasutajate kasutamisharjumused on erinevad.

Ühiskasutuses olev tahvelarvuti on seega eriti perede puhul arvestatavaks privaatsusriskiks. Mida rohkem on ühel seadmel kasutajaid, seda tõenäolisemalt võib üks kasutaja teha muudatusi või pääseda ligi informatsioonile, mis teise kasutaja seisukohast just soovitav ei ole – pahaaimamatu kasutaja võib kogemata teha muudatusi või halvemal juhul isegi kustutada näiteks faile. Et seda vältida, on kõige kindlamaks lahenduseks hankida endale päris oma tahvelarvuti, mida enda äranägemise järgi kujundada.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tahvelarvuti on sarnaselt nutitelefoniga mõeldud olema isiklik seade, mis annab kasutajaile maksimaalselt väärtust siis kui ta omaniku kasutusvajadustele vastav ning tema käe järgi ka seadistatud.

Tahvelarvuti soovitused erinevaks kasutamiseks:

  • Esimeseks tahvelarvutiks – Alcatel Onetouch Pop 8S (149 €); Huawei Mediapad T1 10 (194 €)
  • Keskkooliõpilasele / ülikoolilasele tihedamaks kasutamiseks ja edasijõudnud kasutajale – Samsung Galaxy Tab A (243 €); Lenovo Yoga Tablet 3 Android (243 €)
  • Täiskasvanule tööks ja meelelahutuseks – Sony Xperia Z3 Tablet Compact (424 €); iPad Air 2 (619 €); Samsung Galaxy Tab S2 (522 €)
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja HuubMine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama