Põhisisu algus

Head mõtted toidavad vaimu: sukeldu kolme Eesti suurmehe ellu

18.03.2022

Lugemine on hea võimalus elust ja ilmast rohkem teada saada ning rõõmu tunda. Ja mis aitab end paremini harida, kui elu näinud suurmeeste pähe pugemine. Lülita end praegusest ärevavõitu reaalsusest välja ja astu koos kolme Eesti suure mehega mööda nende tallatud radu.

“Siin Vatikani Raadio! Vello Salo lugu”

Üks erakordne Eesti tutvustaja, preester Vello Salo, ajas “Eesti asja“ oma elu jooksul lausa kümnel maal.

18-aastase soomepoisi võtsid sakslased sõjavangina kaasa ja saatsid Sileesia rindele, kust ta sattus “Tšehhi põrgusse” ja lõpuks Rooma. Seal kirjutas ta entsüklopeediates, toimetas Vatikani Raadio eestikeelseid saateid, koostas luuleantoloogia “Poeti Estoni”, korraldas luuleõhtuid ning rajas kirjastuse Maarjamaa.

Edasi viis elutee Salo Jeruusalema, Mosuli ja Stockholmi kaudu Torontosse, kus ta aitas kaasa Eesti õppetooli rajamisele, trükkis ingliskeelse antoloogia Ilomaile, osales Metsaülikooli arutelus globaalse eestluse teemal ja toimetas ajakirja “Aja Kiri”. Kodumaale pääsedes andis Salo välja ülevaate Valge Raamat okupatsioonide põhjustatud kaotustest.

Lühiülevaade sellest keerulisest eluteest pakub lisaks hulga ajaloolisi fotosid ja dokumente ning juhatab asjahuvilistele kätte täiendavat andmestikku, eriti soomepoiste ja E.V. kaadriohvitseride saatuse kohta. “Saagem inimesteks – siis võime kasvõi eestlasteks hakata,” soovitas isa Vello.

“Eriline Eri Klas”

Paavo Kangur on kirja pannud ülemaailmselt tuntud dirigendi Eri Klasi loo. Eri Klas on eriline fenomen Eesti kultuuriloos, kes koos Georg Otsa, Gustav Ernesaksa, Neeme Järvi ja Arvo Pärdiga kuulub Eesti muusikamaailma superviisikusse.

Ta on olnud staar džässmuusikuna ja Eesti Raadio meeskvarteti lauljana. Ta on mängeldes ületanud lõhe kergemuusika ja klassika vahel, provintsi ja metropoli vahel, Eesti ja välis-Eesti vahel.

Dirigent on side lava ja orkestri vahel, aga Eri Klas on ühendanud ka ajastuid ja kultuuriruume. Eesti kultuuri suursaadikuna on tema teod, nagu Rahvusooper Estonia lähetamine Stockholmi või Pariisi, jäänud tänaseni ületamatuks.

Loomulikult mõjutas Eri kujunemist tema enda eriline isiklik lugu, mida me selles raamatus samuti ei unusta. Erilisest Erist räägivad Heli Lääts, Peeter Saul, Eino Baskin, Kalju Terasmaa, Mai Murdmaa, Helgi Sallo, Aivar Mäe, Jüri Leiten, Ariel Klas, Erkki-Sven Tüür, Hans Mirka, Toomas Velmet, Arne Mikk, Jaan Talts ja paljud teised.

“Vikerkaare värvid. Lennart Meri elu sõprade pilgu läbi”

Kulle Raigi “Vikerkaare värvid” jutustab Eesti presidendi Lennart Meri (1929 – 2006) erinevatest, kohati dramaatilistest eluperioodidest tema sõprade, töökaaslaste ja lähemate abiliste pilgu läbi.

Autor on oma raamatus lühidalt kokku võtnud, kuidas Merist sai Eesti iseseisvusmõtte kandja, uue Eesti oluline poliitiline mõjutaja ning lõpuks president.

Allikas
Diktor raamatud
https://diktor.geenius.ee/rubriik/raamat/head-motted-toidavad-vaimu-sukeldu-kol…
Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!