Geko sööb lõvikonservi ehk kuidas käituda kui koer haugub teiste koerte peale?
Geko on arusaamal, et ta sööb meil lõvikonservi. Nimelt kui me jalutame, siis iga vastutulev koer või oma aias haukuv koer on kurjast ja tema peale peab haukuma. Lõugab nagu suur isane ja ajab kõik karvad seljas püsti.
Sama mure on meil ka siis, kui läheme trenni ja keegi teine on platsil trenni veel tegemas. Mina pean siis jõuga kinni hoidma ja leidma lahenduse, kuidas ta tähelepanu mujale juhtida.
Millest see haukumine võib tingitud olla?
Koeral on kaitseinstinkt ja samuti ka koerajuhil. Tavaliselt kui lähed jalutama, siis teise inimese või koera lähenedes tõmbad automaatselt rihma pingule, et koer oleks sinu lähedal ja ei saaks minna teist koera, jalgratturit või inimest nuusutama. Koer loeb sellest välja, et nüüd on olukord, kus tuleb teisiti käituda - ei ole niisama jalutamine, pean oma käitumist muutma. Omanikule see olukord ei meeldi, ma kaitsen teda! Kui koera rihm edaspidi tõmmata pingule, siis ta teab, nüüd kaitse oma omanikku ja tee kõva häält.
Arutasime erinevaid lahendusi, kuidas seda olukord muuta. Õnneks meil on see probleem vaid teiste koertega. See, millist rakendada, oleneb koerast ja tema käitumisest. Kas tal täielikult puuduvad sotsiaalsed oskused või neid tuleb lihtsalt edasi arendada.
- Koerte jalutusplatside juures maiuse või palliga mängimine. Eesmärk on, et ta küll näeb teisi koeri, aga ei tee neist välja. TA EI SUHTLE TEISTE KOERTEGA! Koer on saagi või toiduinstinktiga omaniku kontrolli all.
- Teha trenni asukohas, kus ka teised koerad teevad trenni. Nt mine agility trenni, kus on iga suuruses, vanuses erinevaid koeri. Tee oma nurgas trenni ja ära otseselt kokku puutu teiste koertega. Koer õpib ära, et jah teised teevad ka kuskil midagi.
- Ogadega kaelarihma oskuslik kasutamine. Mitte, et koeral on pidevalt ogad kaelas pingul vaid hetkel, kui lähed jalutama, paned rihma ja kui hakkab haukuma siis korraks tõmbad rihma pingule ja kohe vabastad. Tegevust võib korrata, kuid ogad ei tohi olla pingul ümber kaela.
- Mitte agressiivse koeraga tutvustamine. Mõlemad koerad on rihmata, teine koer püsti ja kolmas inimene koerte lähedal - omanikud peavad ise hoidma vahemaad oma koertest. Kuna koer on eeldatavasti harjunud rihmaga jalutama, siis ta ei pruugi omanikust piisavalt kaugele minna, seetõttu on õige vahemaa valimine tähtis.
- Alguses võib küll koer haukuda ja omaniku juurde tagasi minna, kuid kui koeral on sotsiaalsed oskused olemas, siis ta läheb teist koera nuusutama ja toimub tutvumise rituaal. Seda tuleb edasi harjutada, kuni teistele koertele enam ei reageerita haukumisega.
- Kuna meil on kaks koera, siis hetkel oleme jalutusreziimil, kus mõlemaid koeri korraga ei jaluta vaid üks koer korraga, et ei tekiks seda kambaga kaitsmist. See võib ka lisaks teiste meetoditega aidata kiiremini probleemi lahendada.
Hea on, kui on koolitaja käepärast, kellega koos erinevaid lahendusi proovida ja leida just see õige Sinu koera jaoks.