Põhisisu algus

Karl Martin Sinijärv võttis ette mõned sümpaatsed ulmekad

20.11.2016

Karl Martin Sinijärv võttis ette mõned väärt ulmekad. Loe tema muljeid!

Päris sümpaatne kerge ulmekas või õigemini alternatiivne lähitulevikuajalugu. Autor alustab igavaimalt võimalikult lähtepositsioonilt ehk hakkab kirjutama kirjandusest ja kirjandusloolasest, ent jõuab leebe sujuvusega olukorrani, kus islam võtab rahulikul, demokraatlikul ja tsiviliseeritud kombel Prantsusmaa üle. Jah, kui kujutleda raamatut sellest, kuidas toimuks islami kehtestamine näiteks Venemaal, siis oleks see kindlasti väga teistsugune teos. Aga Houellebecq näitab, kuidas tasapisi toimuvate muutustega on vägagi võimalik harjuda, neid endale meeldivaks mõelda ja suurema kärata ka ise muutuda. Mõnes mõttes tänapäeva maailma eneseabiõpik. Kui Mihkel Raud teile liiga lihtne tundus, võtke Houellebecq, on natuke keerulisem. Aga väga natuke.

Seda kõike on juba loetud/nähtud, tahaks mõnede raamatute puhul ohata. Ja mis siis, ütleb reipam pool. Pole ju nõndavõrd oluline, mida pajatatakse, vaid kuidas seda tehakse. Tõsi on – hea jutustaja loeb ka väga vana ja tuttava loo inimesele naha vahele ja hoiab kütkes. Ning ehkki Pierce Browni maailm ja mässud ei ole sugugi meeldiv keskkond, milles oma aega viita, kaalub paeluv kirjutus- ja kujutusviis düstoopsuse üles. Tõsine ulmesõber hindab rohkem kui ma, a ma hindan ka. Elu on näidanud, et fantaasiamaailmadega võib juhtuda, et need kestavad – eriti raamatu kujul – igavesti. Ja see siin on alles teine osa. Elame, loeme.

 

Michael Mortimeri kaubamärgi all tegutsev Rootsi kirjanikepaar möllab ennastunustavalt ka oma segapäise sarja kolmandas raamatus. Jätkuvalt segatakse kokku kõikvõimalikke teemasid paduajaloost sulaulmeni, mehaanikast bioonikani ja poliitikast perekonnalugudeni. Mingil arusaamatul põhjusel see töötab, ehkki vahel võtab väheke oigama. Mortimeril on kõik pidurid maha võetud ja kui mõnest kurvist välja lennatakse, pole sest suurt lugu, sest suurt lugu saab alati käigu pealt ümber teha. Ega meil siin mingi tõsielu ole, meil on väljamõtlemise mõnu ja hull hoog sees. Kes esimesed kaks osa naudinguga läbis, kütku ka „Vereõdede“ kütkes edasi ja kes juba alguses ära ehmatas, see vaadaku sisse ikka, vahest tekib tahtmine uuesti alustada.

 

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama