Põhisisu algus

Elisa Eesti poolaasta: enim uusi mobiilikliente, 5G ja optika laienemine ja miljon ärahoitud küberrünnet

17.07.2023

Suurim kasvaja numbriliikuvuses Uus küberturbeteenus Bitdefender ja 5 uut originaalsarja 5G-es kvartaliga 70 uut tugijaama ja fiiberoptikas 5100 uut ühendust Mobiilivõrku AI-juhitavate liitiumakude toomine

Tänavu aasta esimesel poolel oli numbriliikuvuses Eesti edukaim telekomiettevõte Elisa Eesti – ettevõte kasvatas mobiilside kliendibaasi ligi 1800 kliendi võrra. Poolaasta muudeks suuremateks teetähisteks olid fiiberoptilise võrgu laiendamine ja 5G tugijaamade hoogne lisandumine, aga jätkuvalt ka klientide kokkupuuted küberrünnakutega ja nende vastane kaitse, kus kokku hoiti ära enam kui miljon rünnet.

Elisa Eesti tegevjuhi Andrus Hiiepuu sõnul on nii teise kvartali kui ka kogu esimese poolaasta võtmes ettevõte silmitsi samade väljakutsetega, millega peab toime tulema kogu ettevõtlussektor ja ühiskond tervikuna. „Teist kvartalit ning esimest poolaastat tervikuna jäid iseloomustama majanduse negatiivne kasv ja jätkuvalt kõrge inflatsioon, millele pakkusid positiivset leevendust oodatust madalamad elektrikulud,“ tõi Hiiepuu välja.  

Hiiepuu märkis, et hoolimata turbulentsest majanduskeskkonnast, oli Elisa suurim kasvaja numbriliikuvuses. „Enam kui 1800 lisandunud uue mobiilsidekliendiga olime numbriliikuvuse arvestuses Eesti suurim kasvaja. Samuti jätkasime agressiivselt investeeringuid originaalsarjadesse, 5G-sse ja fiiberoptikasse ning panustasime innovatsiooni, tuues turule uue küberturbeteenuse Bitdefender ja Netivalvuri laienduse. Põhjalikult uuendasime ka Eesti suurimat e-raamatu keskkonda Elisa Raamat ja käivitasime mobiilsidevõrkudes AI abil juhitava liitiumakude lahenduse,“ sõnas Elisa tegevjuht.

Andrus Hiiepuu sõnul jätkas Elisa teises kvartalis telekomivaldkonnas aktiivselt võrguarendusega, seda nii fiiberoptilise võrgu laiendamisel kui ka mobiilse interneti ehk 5G võimekuse kasvatamisel.   

"Viimase kolme kuuga kasvatasime oma 5G tugijaamade arvu ligi veerandi võrra ning tänaseks on Elisa üle Eesti rajanud 352 tugijaama. Maikuus osalesime ühtlasi järjekordsel Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti poolt läbi viidud enampakkumisel 5G sagedusalas 26 GHz ning võitsime oksjonilt kaks sagedusluba," rääkis Elisa Eesti tegevjuht. "Kvartali jooksul laiendasime ka fiiberoptilist võrku ning lõime valguskaabliga liitumise võimekuse 5100 koduni nii Tallinnas kui ka näiteks Tartus, Pärnus, Viljandis ja mujalgi. Samuti tegime olemasolevate võrkude mahulaiendustöid." 

IT-teenuste suunal olid aasta esimest poolt iseloomustanud märksõnaks küberturvalisus ja seda just lõppkliendi vaatest. Uue teenusena tõi Elisa välja Bitdefenderi viirusetõrje kodustele seadmetele alates arvutist kuni nutitelefonide ja tahvliteni. Lisaks laiendati juba olemasolevat Netivalvuri teenust kõrvuti mobiilsideklientidega ka koduse internetiühenduse kaitseks.  

"Küberohud ja otsesed rünnakud on ajal, kui me kõik oleme pea kõikjal ja pidevalt erinevate seadmetega ühendatud, kahjuks saanud argipäevaks ning seda üha kasvavas mahus. Ainuüksi kuue kuuga tuvastasime enam kui miljon rünnakukatset meie klientide vastu," kirjeldas Hiiepuu. "Rünnakute iseloom on püsinud üldjoontes varasemaga sama, kuid nende arv on pidevas kasvutrendis - enim oleme tõkestanud eri laadi pahavara levikut, teisel kohal on robotvõrgu ehk botnet rünnakud ning kolmandal erinevad õngitsuskatsed." 

Märgilisemate äriliste tähistena IT-teenuste valdkonnas tõi Hiiepuu välja kaks olulist riigihanget – Elisa hakkab ehitama ja haldama Eleringi sidevõrku ning ettevõte võitis ka Eesti riigi ühe olulisima IT-asutuse SMIT-i hanke Juniper võrguseadmete tarnele ja tootetoele." Asjaolu, et Elisa hakkab haldama Eesti riigi vaatekohast strateegiliselt ühe tähtsaima taristu – energia põhivõrgu - töökindluse eest vastutava Eleringi sidevõrku on kvaliteedimärgiks meie meeskonnale ja kompetentsile," lisas Elisa tegevjuht.  

Mobiilside- ja IT-teenuste kõrval on Elisa kolmas olulisim tegevussuund meelelahutuse ja kultuuri valdkond ehk teleproduktsioon, voogedastusteenus Huub ning lugemisäpp Elisa Raamat.  

"Elisa on tänaseks Eestis välja andnud 14 erinevat oma originaalsarja ja -saadet. Kevadel jõudsid vaatajateni telesarja "Uus algus" värsked osad, uued saated „Sellest saab meie suvi“ ja „Laupäev isaga“  ning just nüüd suvel käivad mitmete sügisel linastuvate uute sarjade ja hooaegade võtted. Kõrvuti sarjadega oleme koostöös Filmivabrikuga alustanud ka uue filmi, olümpiasangar Erika Salumäest rääkiva filmi "Meie Erika" tootmisega ning see linateos jõuab kinoekraanile 2025. aasta alguses," lausus Andrus Hiiepuu. 

Tänavu läbis uuenduse ka Eesti menukaim lugemisäpp Elisa Raamat – uuendati nii välimust kui kasutajakogemust ning uuendusena lisandusid armastatud Eesti näitlejate poolt sisse loetud audioraamatud. 

Andrus Hiiepuu sõnul on Elisa põhitegevusega üha tihedamalt integreeritud ka jätkusuutlikkuse põhimõtted, mis lähtuvad kontserni pikemaajalisest eesmärgist nullheitmete taseme saavutamise kogu tarneahelas 2040. aastaks. Esimese Eesti operaatorina on Elisa paigaldanud enam kui kümme päikeseelektrijaama, mis juba ka töötavad ning varustavad eri piirkondades paiknevaid mobiilsidemaste kohapeal toodetud roheelektriga.  

"Alustasime ka projektiga, mille raames saavad tänavuse aasta jooksul ligi sada mobiilside tugijaama endale liitiumakud ning nende mastide energiatarvet hakkab juhtima tehisintellekt, kasutades energiatarbimise tipphetkedel akudesse salvestatud roheelektrit," lausus Elisa tegevjuht. "Meie pikemaajaline eesmärk on järgmise kümnendi jooksul viia kõik mobiilsidevõrku ülal hoidvad tugijaamad üle taastuvenergia kasutamisele." 

Tänavu suvel otsustas Elisa korrata mullu piloteeritud suvist neljapäevast töönädalat tehnoloogiaüksuses ja hakata seda tegema igasuviselt. "Ka neljapäevase töönädala juurutamine on osa Elisa kestlikust äritegevuses, kuna selle saavutasime tänu tööprotsesside ümbervaatamisele ja digitaliseerimise ehk ressursse säästlikumalt kasutades. Ühtlasi panustame nii tööandjana otseselt töötajate heaolu kasvu," lisas Andrus Hiiepuu. 

Juuni lõpu seisuga lõpus oli Elisal mobiilsideteenuste liideseid kokku ligi 701 000, TV-teenuste liideseid kaabel- ja üle õhu võrgus ca 175 000 ja kaabelinternetivõrgus üle 105 000. Aasta esimeses pooles kasvatas Elisa käivet 8 protsendi võrra 108,9 miljoni euroni. 

Elisa Eesti AS kuulub Elisa kontserni ning on Eestis mobiilside turuliider. Elisa edendab jätkusuutlikku tulevikku läbi digitaliseerimise, pakkudes meelelahutuse, infotehnoloogia ja telekommunikatsiooniteenuseid ning luues klientidele turvalisi võrgu- ja andmekeskuste lahendusi. Ligi 1000 töötajaga suurettevõtte siht on saada juhtivaks kommunikatsiooni-, infotehnoloogia- ja meelelahutusettevõtteks Eestis. Vastutustundliku ettevõttena kasutab Elisa oma tugijaamade töös 100% CO2 neutraalsetest energiaallikatest ostetud elektrit, läbi mille pakume kõikidele klientidele mobiilside-, interneti püsiühenduse ja TV-teenuseid, koos eksklusiivselt toodetud telesisuga platvormil Elisa Huub. Ettevõtetel ja avalikul sektoril aitame kasvatada efektiivsust ja turvalisust võrgu- ja IT infrastruktuurilahenduste ning IT teenuste abil. Ettevõtte käive oli 2022. aastal 209 miljonit eurot.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!