Põhisisu algus

David Suchet või Hercule Poirot? 10 põnevat fakti näitleja ja kuulsa sarja kohta

K, 15/03/2023 - 22:49

Üks maailma kuulsamaid, kui mitte kõige kuulsam krimisari on Agatha Christie teostel põhinev “Hercule Poirot”, mida pole võimalik ette kujutada ühegi teise näitlejaga kui David Suchet.

See pole aga kaugeltki ainus rolli, mida näitleja on kandnud. Siin kümme huvitavat fakti nii Suchet’ kui tema elutööks kujunenud rolli kohta.

1. Leedu päritolu

Näitleja juured on muuhulgas ka Baltikumis: tema isapoolne vanaisa on pärit Leedust. Sealt on pärit ka näitleja perekonnanimi, mille algkuju oli Shokhet. Kuna ta oli juudi rahvusest, muutis vanaisa tagakiusamise tõttu nime Suchedowitziks, mis hiljem lühenes Suchet’ks (hääldus umbes: sušei).

2. Veerand sajandit ja neli ööpäeva

Poirot’d hakkas Suchet mängima 1988. aastal 41 aasta vanusena ja tegi seda veerand sajandit. Kui kõik sarja osad ühekorraga ära vaadata, tuleks selleks kulutada enam kui neli ööpäeva.

3. Eripalgelised rollid

Lisaks Poirot’le on näitleja mänginud arvukates filmides, telesarjades ja teatritükkides. Ta on täitnud rolle Napoleonist, Salvador Dalíst ja Sigmund Freudist kuni piraadi, nõukogude riikliku massimõrvari Lavrenti Berja ja Lähis-Ida terroristini. Oscar Wilde’i näidendis “Ernesto olemise tähtsus” mängis Suchet koguni drag’ina leedi Bracknelli.

4. Kehastanud ka peainspektor Jappi

Hercule Poirot’ roll pole Suchet’le ainus, mida ta selle teostesarja raames on täitnud. Juba enne megasarja tegema hakkamist mängis näitleja 1985. aastal filmis „Õhtusöök kolmeteistkümnele“. Suchet kehastas seal peainspektor Jappi.

5. Teletegijate perest

Suchet’ teisedki pereliikmed on televisiooniga seotud. Tema üks vendadest, John, on Suurbitannias saatejuhiks ja televisoonivaldkonnas töötab ka näitleja teise venna Peteri poeg Richard.

6. Põhjalik ettevalmistus

Kuni Poirot’ rolli saamiseni ei olnud Suchet lugenud ühtegi Agatha Christie romaani, kus tuntud detektiiv tegutses. Enne näitlema asumist luges ta aga läbi kõik raamatud, kus see tegelane üles astus ja koostas tema kohta põhjaliku ülevaate. Kokku sai ta viis lehekülge ja ligi sada erinevat märkust. Nimekirja kandis näitleja alati võtetel kaasas.

Näiteks on Poirot’ vuntse kirjeldatud romaanis „Mõrv Idaekspressis“. Detektiivi kõnnaku imiteerimiseks kasutas Suchet aga päris kummalist meetodit, võttes selleks ametivenna Laurence Olivier’ nippi. Christie kirjeldab Poirot’ kõnnakut järgmiselt: „Poirot jalutas üle muru tõtakate kehklevate sammudega, jalad valusalt nahast lakk-kingadesse surutud.“ Niisuguse kõnnaku saavutamiseks pani näitleja oma tuharate vahele mündi ja kõndis nii, et münt sealt välja ei kukuks.

7. 20 kaotatud kilo

Näitlejatöö pole alati kaugeltki lihtne ja nõuab vahel suuri füüsilisi pingutusi. Porot’ sarja viimases osas „Eesriie: Poirot viimane juhtum“ oli detektiivi tervis väga halb ja välja nägi ta erakordselt pisike ja põdur. Selleks pidi Suchet kaotama kaalus ligi 20 kilo.

8. Prints õpetas mangot sööma

Kui näitleja enam kui 30 aastat tagasi kuninganna Elizabeth II-ga kohtuma kutsuti, sattus ta piinlikku olukorda. Nimelt võttis ta puuviljakandikult mango, aga ei teadnud, kuidas nii peenes seltskonnas seda puuvilja sobivalt süüa.

Suchet küsis abi ja nõu prints Philipilt, kes võttis selle peale teise mango ja näitas ette, kuidas asi käib.

Lugu oli nii naljakas, et näitleja otsustas seda vahejuhtumit ka sarjas kasutada. Ühe õhtusöögi käigus näitaski Poirot, kuidas mangot süüa, lisades sinna juurde, et õppis seda ühelt teatud hertsogilt.

9. Tegelane ja näitleja jäid haigeks samal ajal

Alati, kui Poirot ekraanil külmetuse käes kannatas, jäi haigeks ka näitleja. Suchet kinnitab, et nii on juhtunud aastate kaupa. Naljatlemisi on ta isegi psühhoanalüüsi klassikule Sigmund Freudile viidates mõista andnud, et on kehastatava tegelasega niivõrd samastunud, et see juhib ka tema tervist.

10. Agatha Christie tütar pöördus näitleja poole nimetades teda Hercule Poirot’ks

Agatha Christie ainus tütar Rosalind Hicks kohtus näitlejaga juba 1988. aastal, enne kui Suchet sarja esimest osa filmima asus. Kui juba kolmas osa oli edukalt ekraanidele jõudnud, saatis naine osatäitjale tunnustava kirja, mida alustas pöördumisega: „Kallis Poirot!“ See oli näitleja jaoks väga liigutav.


Allikas
Diktor.geenius.ee
https://diktor.geenius.ee/blogi/elisa-blogi/david-suchet-voi-hercule-poirot-10-…
Uus Elisa Elamus ja HuubMine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama