Põhisisu algus

6 punkti, mida järgida, et suvi lemmiku jaoks mõnusalt ja ohutult mööduks!

27.06.2018

Uskumatul kombel on Eestis käes korralik suvi! Tänases postituses räägin sellest, kuidas olla kuumade suveilmadega parim lemmikloomaomanik ning mida tähele panna, et ka neljajalgne sõber saaks suve täiel rinnal nautida.

  1. Kanna alati lemmiku jaoks kaasas vett või jooginõud! Palava ilmaga on eriti oluline, et lemmikloom saaks piisavalt vett. Koeraga väljas pikemal jalutuskäigul või päikest nautimas olles tasuks talle pakkuda joogivett vähmalt iga tunni aja tagant. Samuti peab tähelepanelik olema, et koer ei jooks reostunud vett. Näiteks porilompidesse kogunenud vihmavesi võib olla tugevalt kütuse ja muu saaste jääke täis. Loomapoodides on müügil kõigsugused reisipudelid ning jooginõud, mis teevad vee kaasa võtmise väga mugavaks.
  2. Ära jäta oma lemmikut autosse! See võib kõlada leierdatud teemana, ent paraku näeme igal suvel meeleheitel neljajalgseid, kes „vaid korraks“ lõõmava päikese käes autosse jäetud on. Autoakna paotamine ei tee seda tegu kuidagi vähem taunimisväärseks. Sinu lemmikloom ei suuda oma keha higistamisega jahutada ning seetõttu võivad ka sinu kiired käigud tema jaoks kuumas autos kuumarabandusega lõppeda. Kui pead koera õues ootama jätma, siis vali selleks varjuline koht.
    Varjus magamas
    Varjus on koeral hea pikutada. Foto: Marit Linke 

     

  3. Ära unusta, et sinu lemmikloom jalutab paljajalu! Asfalt ja muud kivisillutised muutuvad otsese päikese käes kõrvetavalt kuumaks ning lemmikloom ei oska sulle kuidagimoodi olukorrast märku anda. Reeglina väljendab ta valu ja ebameeldivust sellega, et püüab võimalikult kiiresti jalgu kõrvetava pinnase pealt murule joosta. Ära teda siis ekslikult lihtsalt liiginnukaks jalutajaks – või mis veelgi hullem – allumatuks tembelda, kui ta päris igal pinnasel ilmtingimata sinu kõrval käia ei soovi.
  4. Ka koerad võivad saada päikesepõletuse! Eriti suures riskirühmas on heleda ja lühikese karvaga neljajalgsed ning justnagu inimestelgi, tekitab päikesepõletus ka neile valu ja ebamugavust ning võib viia koguni nahavähini. Hoia koer päikesevalguse eest kaitstuna või kasuta spetsiaalselt koertele mõeldud päikesekreeme. Pea aga kindlasti meeles, et inimestele mõeldud päikesekaitsevahendid võivad koertele olla mürgised.
  5. Ära eelda, et kõik koerad on ilmtingimata head ujujad. Vaatamata sellele, et koer oskab instinktiivselt pinnal püsida, ei tähenda, et ta suudaks seda teha suurtes lainetes. Samuti ei tohi arvata, et basseini hüpanud loom oskaks sealt ise välja ronida või piisavalt kaua abi saabumiseni pinnal püsida. Avalikus rannas võib sarnaselt inimestega jääda ka neljajalgne sõber sügavamas vees veesõidukitele märkamatuks. Muretse enda koerale päästevest ja jälgi alati, et ta saaks turvaliselt veest välja.
    Koerad meres
    Cera ja Geko mere ääres Foto: Marit Linke
  6. Tea, kus su koer asub! Pikad ja soojad suveõhtud lausa kutsuvad jalutus- ja metsaradasid avastama. Ent mõni äärmiselt intrigeeriv lõhnabukett võib sinu koera viia elamusretkele, milles unustab ta nii kojuhõikaja, oma nime kui ka kodutee. Selleks, et nii jalutuskäikudel kui ka koduaias veenduda koera asukohas, on heaks abimeheks veekindel GPS-seade Elisa Lemmikloom, mis näitab nii looma asukohta kui ka teavitab mobiiliäpis, kui koer on lubatud territooriumilt lahkunud. Omapäi uitav loom võib tänavale sattudes ennast vigastada, põhjustada liiklusohtlikke olukordi või kahju teistele. Esiteks ei tahaks keegi, et meie neljakäpaline lemmik liikluses viga saaks. Teiseks võib see kaasa tuua suured kulud, näiteks ravi eest tasumisel.

Millised on kõige tüüpilisemad õnnetusjuhumid ning nendega kaasnevad kulud?

  • Lemmik jääb auto alla.  Õudne isegi mõelda, et lemmikuga võiks juhtuda õnnetus, aga kui koer saab viga ja vajab lemmiklooma kiirabi, siis tuleb tasuda kulukate operatsioonide eest.
  • Auto, ratta, ja mootorratta omanikul on õigus nõuda sisse kahjud, mille on tekitab loom seoses kokkupõrkega
  • Koer pääseb lahti ja ründab inimest või teist looma. Sellega võivad kaasneda kahjutasud ja ravikulud.
  • Kui koer pääseb lahti ja ründab teist koera, siis see võib väga õnnetult lõppeda ühele osapoolele, sest mõned koeratõud ei jäta võitlust enne kui vastane on kahjutuks tehtud.. Kuid siin võib kaasneda ka kahe lemmiklooma ravikulude tasumine.
  • Koer võib minna kellegi hoovi ja kahjustada tema vara. Sellisel juhul peab omanik vara kahjud hüvitama.
  • Loom satub varupaika ning see võib talle tekitada eluaegse trauma. Samuti peab omanik tasuma aja eest, mis loom varjupaigas veetis.
  • Hulkuma läinud koer võib kohtuda haigust kandva metsloomaga ning saada külge ohtliku tõve. Taaskord kaasnevad sellega lisaks looma tervise pärast muretsemisele suured arstiarved.
Cera keel väljas

Mis on Elisa Lemmikloom?

Elisa Lemmikloom on väike jälgimisseadmel ja nutitelefonil tuginev teenus, mis kasutab mobiilset internetti looma rihma või trakside külge asetatud seadme asukoha tuvastamiseks. Kasutaja saab lemmikloomaäpis ise määrata, millises geograafilises asukohas loom täpselt viibima peaks, olgu selleks näiteks aed või koduterritoorium. Juhul, kui loom sellest piirkonnast väljub, saabub omanikule teavitus. Rohkem infot äpi kohta leiab veebist.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!