Põhisisu algus

5G paneb isesõitvad bussid liikuma

24.07.2017

Toomas Polli, Elisa tehnoloogiaüksuse juht

Tehnoloogia areng on järjepidev protsess ning seda ka mobiili tehnoloogia valdkonnas, kus hetkel on aktuaalseks teemaks uue „G“ ehk 5G tulek. Samas on kuulda ka seda ikka ja sama juttu: “No nende uute kiirustega pole inimestel küll mitte midagi pihta hakata“. Samas, kui see tehnoloogia jõuab kohale, tulevad seadmed ja mõne aasta pärast hakkab tunduma, et vajame veelgi kiiremat internetti.

Uue generatsiooni ehk põlvkonna 5G interneti puhul räägitakse juba ühe kuni kümne gigastest kiirustest. Kui täna kasutame mobiilset internetti, kus kiirused jäävad 100-200 megabiti juurde, tundub meile, et sellest on maa ja ilm.

Miljonitele nutikatele seadmetele ja sõidukitele
Arutelusid, kellele ja milleks võiks 5G vaja minna on erinevaid. Mõni arvab, et see on järgmise põlvkonna internetivõrk, mida ei ehitata enam niivõrd meie kasutatavate mobiiltelefonide, tahvlite, arvutite jaoks, vaid selleks, et ühendada omavahel miljonid seadmed, andurid ja/või sõidukid. Näiteks paneks see liikuma isesõitvad bussid või teeks kaugjuhitavaks mõne spetsiifilise masina juhtimise, mille juht on masinast sadade kilomeetrite kaugusel.

Teised jälle arvavad, et see tuleb ka inimeste igapäevasesse kasutusse. Kasvõi selleks, et VR prillidega ringi vaadates oleksid kiirused nii suured ja pildi hilistumine ehk kohale jõudmine niivõrd väike, et süda enam pahaks ei läheks. Või siis näiteks biomeetriliste mõõdikute kasutamisel, mis 10 aastat laadimata meie küljest andmeid edastaksid.

Kindel on see, et 5G internet ei ole lihtsalt järgmine G, vaid tehnoloogia, mis lahendab soovunelmad, lootused, takistused, mis on täna juba inimeste mõtetes või need millest veel ei osata unistadagi. Meenutades möödanikku on efekt sarnane sellele, et umbes 20 aastat tagasi näidati vaid ulmefilmides, kuidas telefon hakkab pilti näitama ning sellest ulmest saigi reaalsus. Võiks ju varsti läbi hologramm kõne rääkida?

Jalgpallurite keskele võistlust vaatama
Inimeste käes olevates seadmetes ei muutu 5G tulekuga tõenäoliselt mitte midagi, täpselt nii nagu kõnelemiseks mõeldud telefonilevialas ei muutunud midagi 4G tulekuga. Kõige parema kõnekvaliteedi tagavad endiselt 2G ja 3G võrgud.

Küll aga tekib meie igapäevaellu oluliselt rohkem seadmeid, andureid, sõidukeid, mida saame kasutada alles siis, kui 5G päriselt kohal on. 5G ei ole lihtsalt 4G edasiarendus, vaid põhimõtteliselt täiesti teistmoodi võrk, mis võimaldab teistel sagedustel saavutada ülisuuri kiiruseid. Need on vajalikud selleks, et liigutada tohutult suuri andmemahte. Näiteks selleks, et inimene saaks kodust VR prillidega siseneda 360 kraadiste kaameratega ülesfilmitud jalgpallivõistlustele, et ise „keset platsi“ täpselt järele vaadata, kes ja kuidas palli lööb.

5G võimaldab ülimalt lühikest hilistumist ehk saame liigutada infot ühest maailma servast teise hetkega. Nii võib põllumees ühest kohast juhtida korraga seitset kombaini, millest igaüks on erineva põllu peal. Oluline on, et kui juhtimiskeskusest antakse käsk pöörata traktori rool paremale, siis jõuaks see käsklus kombainini millisekunditega, mitte sekunditega nagu täna.

Samuti võimaldab 5G luua väikeseid ja ülimadala energiakuluga kohtvõrke. See tähendab konkreetsesse kohta ehitatud võrku, mille elektritarbimine on pea olematu. Näiteks tööstuspargis, kus vajatakse isesõitvate laadurite liigutamiseks eraldi võrku.

Lend eriti kõrgetel sagedustel
Elisa suunaks on ehitada võrkusid targalt, lähtudes klientide päris vajadustest. Olemegi algatanud konkursi, kus kuulame, millised on need valdkonnad ja probleemid, kus soovitakse 5G lahendusi ellu kutsuda ning kus saame operaatorina olla ideeautorile usaldusväärseks partneriks. Me ei too lihtsalt välja uut tehnoloogiat, vaid tahame olla abiks lahenduste loomisel ning toetame oma teadmistega startuppe ja oma teisi koostööpartnereid.

Kõige põhimõttelisem erinevus 5G ja 4G tehnoloogia vahel ongi see, et 4G seadmeid hoiavad inimesed oma käte vahel, et tarbida kõike seda, mida 4G võrk neile kätte toob. 5G puhul on võrk sekundaarne, nähtus ilma milleta ei saa, kuid mis pole teenus omaette, vaid toob üle õhu võimalused, millest unistanud oleme. Nii liigumegi lennuka tuleviku suunas.

Seotud märksõnad
Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!