Põhisisu algus

150-liikmelise tiimi juht: hea läbisaamine oma juhiga ei tohiks edutamisotsuse juures mingit rolli mängida

30.01.2023

Väikeses perefirmas pole ebatavaline, et särava tiitliga ametikõrgendust pakub juht esimeses järgus oma kõige lemmikumale tädipojale. Suuremas firmas, kus esikohal on läbipaistev areng ning “ülespoole põrumise” mentaliteedi vältimine, peab aga iga juht suutma emotsioonid maha suruda ja leppima, et mõnikord tuleb ettevõtte ja tiimi huvidest lähtuvalt edutada ka inimene, kellega tal endal kõige meeldivamat läbisaamist pole, sõnas Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.

“Juhi töö on tagada, et õigetel ametitel töötaks õiged inimesed. See ei tähenda, et mõnda rolli määratakse inimene, kellega on konkreetselt juhil kõige lihtsam koos töötada või kes tundub kõige toredam, vaid seda, et ametikõrgendus jõuab päriselt selle töötajani, kelle profiil uue rolliga kõige paremini klapib,” rääkis ta. “Ideaalses maailmas võiks muidugi olla sel inimesel ka oma juhiga väga hea isiklik klapp, aga see ei saa kunagi olla eeldus.”

Judina sõnul ei pruugi suurema tiimi korral majasisene edutamine alati lihtne olla, seda eriti juhul, kui potentsiaalselt sobivaid kandidaate on rohkem kui üks.

“Kui sul on kõrvuti kolm väga head kandidaati, kes kõik võiksid seda tööd teha, on lihtne langeda selle inimese eelistamise poole, kellega on tore kohvinurgas rääkida, kuidas lastel koolis läheb,” märkis ta. “Oluline on aga meeles pidada, et emotsioonid ei saa üles kaaluda ratsionaalsust ning kui heade ja halbade omaduste nimekirjas on mõnel teisel võimalikul kandidaadil häid omadusi rohkem, ei saa lasta isiklikel tunnetel võita, kuitahes raske see ka olla ei pruugiks.”

See on keeruline matemaatika

See, kuidas mõista, milline töötajatest päriselt suurema vastutusega rollis kõige eredamalt säraks, on Judina sõnul keeruline väljakutse, mille lahendamiseks ei ole ühtset lihtsat valemit. Pigem eeldab see juhilt oskust inimesi lugeda, tiimidünaamika tundmist ja arusaamist, mis kedagi päriselt motiveerib ja miks keegi üldse vastutusrikkamale ametikohale tõusta tahaks.

“Kõigil inimestel on oma head ja omad keerulisemad omadused. Igal rollil on oma eeldused ja oma välistused. Igal tiimil on omad nõudmised ja omad ohud. Enne, kui keegi tiimist juhtivamasse rooli liigutada, on tarvis kõiki neid erinevaid külgi mõista ja saada aru, kuidas erinevad tükid omavahel kokku klapitada,” rääkis ta. “Kui tiim vajab tugevat ja kindlakäelist juhti, ei saa sinna panna halli hiirekest. Kui aga töötaja tahab ametikõrgendust peamiselt suurema palga ja uhkema tiitli pärast, ei saa seda talle anda eeldusega, et ta hakkab läbi viima suuri reforme või juurutama uusi praktikaid.”

Kõik eelnev on midagi, mida tuleb Judina sõnul edutamisotsuste juures meeles pidada, et vältida olukordi, kus loetud kuud pärast uude ametisse astumist inimene rollist ise loobuda sooviks või kus juht või tiim peaks suunama inimest vana töö juurde tagasi minema. “Alati ei lähe 100% täppi ja kui kõigile saab selgeks, et inimene uude rolli ei sobi, pole vana töö juurde naasmine häbiasi. Küll aga tasub võimalusel sellist solgutamist vältida – see röövib asjatult aega ja tähelepanu ning jätab kõigile veidi halva maitse suhu,” lisas ta.

Miks peaks keegi üldse pingutama?

“Eeltöö ja päriselt oma inimeste tundumine on see, mis aitab teha õigeid otsuseid. Vajadusel tuleb appi paber ja pliiats ning ausalt üles kirjutatud inimeste tugevuste ja nõrkuste nimekiri,” selgitas Judina. “Juht peab andma endast maksimumi, et edutada õigesse rolli õige inimene. See ei ole kunagi lihtne otsus, aeg-ajalt sellega eksitakse ning mõnikord võib keegi tehtud otsuse tõttu isiklikul tasandil solvuda. Aga suuremat meeskonda juhtides peab silmas pidama tiimi kui terviku heaolu – niiväga kui ka ei tahaks, ei saa keskenduda vaid enda või hea kontorisõbra tunnetele.”

Judina sõnul pole aus ja läbipaistev edutamine oluline vaid parimate tulemuste saavutamiseks, vaid ka meeskonna arengu ning tipptalendi meelitamise vaates. “Kui kõik teavad, et ametikõrgenduse saab mõni kindel inimene, siis miks peaks nemad pingutama või üldse meeskonnaga liituma? Mida läbipaistvam ja ausam kogu protsess on ning mida selgemalt suudab juht peegeldada oma ootusi inimesele, kes võiks potentsiaalselt uue rolli endale saada, seda julgemalt astuvad ka ambitsioonikad inimesed esile ning asuvad pingutama, et see või järgmine võimalus endale haarata,” rääkis ta.

Uus Elisa Elamus ja Huub Mine vaatama
Vanemad TV-teenused
Liitumised enne 10.08.2021
Mine vaatama
Vanemat TV-teenust saab veebis vaadata kuni 31.05.2024. Kui soovid ka edaspidi TV-d veebis vaadata, liitu Elisa Elamusega!