Tehnilise Järelevalve Amet väljastas Elisa kontsernile 4G sagedusloa

07.01.2011

Tehnilise Järelevalve Amet väljastas eile, 6. jaanuaril 2011 Elisa OYJ-le 4G sagedusloa.

Elisa võrkude valdkonna juhi Andrus Kaarelsoni sõnul kohustub Elisa ehitama Eestisse kuue aasta jooksul 263 4G tugijaama. „Läbiviidud 2,6 GHz 4G sagedusluba on Elisale oluline ennekõike seetõttu, et tagada lähiaastatel klientidele veelgi suuremad mobiilse interneti mahud ja kiirused," ütles Andrus Kaarelson.

Andrus Kaarelson märkis, et sellel sagedusalal pole siiski võimalik välja ehitada laiaulatuslikku 4G leviala. „Operaatorid ootavad, et riik väljastaks vabad 1,8 GHz sagedused ja jagaks selle sagedusala ümber kolme võrdsesse osasse, mis võimaldavad rajada katkematud 4G levialad linnadesse," selgitas Andrus Kaarelson. „Eriti oluline on see kvaliteetse siselevi tagamiseks hoonetes, kuna meie laiuskraadil eelistavad kliendid internetiteenuseid tarbida ikkagi siseruumides."

Maakondadesse 4G võrgu rajamiseks vajavad operaatorid veelgi madalamaid sagedusi ning selleks on sobilikud senised analoogtelevisoooni sagedused - Digital Dividendi 0,8 GHz sagedusalas. Loodetavasti korraldab riik peagi ka 0,8G Hz sagedusloa konkursi.

Neljanda põlvkonna LTE 2,6 GHz testvõrgu avas Elisa juba eelmise aasta juunikuus ning oli esimene operaator Eestis, kes demonstreeris avalikkusele 100 Mbit/s allalaadimiskiirust Tallinna kesklinnas.

Neljanda põlvkonna LTE (Long Term Evolution) standardil põhinev võrk võimaldab klientidele pakkuda ülikiiret mobiilset internetti. Kliendile kättesaadavad, keskmised allalaadimiskiirused 4G võrgus jäävad vahemikku 20-30 Mbit/s. Teoreetilsed, maksimaalsed allalaadimiskiirused on 4G võrgus kuni 100 Mbit/s ning üleslaadimiskiirused kuni 50 Mbit/s.

„Kliendile veelgi paremat kasutajakogemust pakkuv ülikiire 4G võrk viib mobiilse interneti teenuse uude ajastusse," ütles Andrus Kaarelson. „Uue ajastu võrk võimaldab klientidel tulevikus vaadata üle mobiilse interneti hüperdetailset HD-telepilti, kasutada erinevaid videokonverentsi ja multimeedia teenuseid ning mängida internetis online mänge. Kontoritöö tegemisel on kasutajakogemus sama mis kaabelinternetti kasutades."

LTE (Long Term Evolution) ehk 4G on ülikiiret mobiilset internetti võimaldav mobiilside standard, mis võimaldab andmeid alla laadida kiirusega kuni 300 Mbit/s ning üles laadida kiirusega kuni 75 Mbit/s. Eelmisel aastal kinnitatud 4G standardi edasiarendus LTE Advanced viib tulevikus allalaadimiskiirused mobiilivõrgus kuni 1 Gbit/s.

 

« Tagasi

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.