Eraklient -

Uudised

Avast! pakub Mac OS X'ile tasuta turvatarkvara

06.05.2012

Viimasel ajal on Mac'i kasutajad saanud tunda tõsiseid rünnakuid - eelmisel aastal palju kõnepinda leidnud MacDefender'i võltsantiviiruse juhtum ning värskelt vaibumas Flashback Trooja juhtum. See kõik paneb pilgu pöörama turvatarkvara poole ja sedapuhku uurimegi, mida pakub Avast! turvatarkvara Mac OS X'ile.

Ehkki lood Mac'i turvalisusega ei ole sedavõrd drastilised, kui Windows'is, on Apple sattunud oma populaarsuse tõusuga ka pahavara loojate silmapiirile. Ning arvestades asjaolu, et Mac'i on seni peetud viiruste- ja pahavaravabaks, ei ole suurel osal Mac'i kasutajatel enda kaitsmiseks ühtegi turvatarkvara.

Liiati ei oska Mac'i kasutajad kahtlustada, et mõnele lingile vajutamine või tundliku info sisestamine mõnele vormille võib neile karmilt kätte maksta. Kuid kahjuks on sellised võimalused järjest tõenäolisemad.

Viirused tungivad ka Mac'i maailma

Viimati avastatatud ja hetkel veel endiselt probleeme tekitav Flashback Troojalane on pugenud üle poole miljoni Mac'i arvutisse. Arvestades Apple arvutite hulka, hõivab see protsentuaalselt vaat et rohkemgi nakatunuid, kui Windows'i Conficker viirus. Viimane levis ümmarguselt 10-s miljonis Windows'i  arvutis. Olgu öeldud, et tegemist ei ole täpsete numbritega, vaid on mõeldud suurusjärkude hoomamiseks.

Mis teeb Flashback troojalase eriti ohtlikuks, on tõsiasi, et see toimub täiesti märkamatult. Viimane versioon kasutab ära Java SE6 (tarkvara, mis aitab paljudel veebilehtedel kasutatud programeerimiskeelt käitada) turvaauku. Külastades pahatahtlikku internetilehekülge, poeb troojalane, ilma kasutajale sellet kuidagi märku andmata (paroolide küsimine, installeerimisteavitus), kaitsmata arvutisse.

Teateid erinevatest pahavaradest on tulnud veelgi, mis kõik viitab selgele trendile: Mac'i kasutajad on sunnitud enda kaitsmiseks turvatarvkavara poole vaatama.

avast! Free Antivirus for Mac

Avast pakub oma antiviirusega sarnaselt Windows'ile kolme eri liiki reaalajas kaitset. Esimene neist töötab veebi monitoorimisega, hoolitsedes selle eest, et pahaloomulist koodi ei saaks sinu Mac'is käivitada.

Teine aste töötab failisüsteemi tasemel, kontrollides kõiki töös olevaid faile. Kui ükskõik milline kahtlane fail püüab ennast käivitada, pannakse see pikema jututa karantiini. 

Kolmas kaitseliin skaneerib sinu e-kirju ja nende manuseid. Windows'i kasutajatele sedavõrd tuttavlikud viiruseid sisaldavad kirjad on jõudnud ka Mac'i maailma ning avast! on võimeline neid kahtlaseid kirju ja manuseid kinni püüdma.

Avast! kasutab ka tagasisidel põhinevat veebireputatsiooni süsteemi. Kõikidel avast!'i kasutajatel on võimalus veebilehekülgi hinnata, vastavalt kas hea või halva mainega lehekülgede hulka. Piisava hulga punktide korral kuvab viirusetõrje rohelised (hea maine) või punased (halb) ikoonid otse brauseris.

Avast! pakub loomulikult võimalust ka terve süsteemi skaneerimiseks, lisavalikute hulgast leiab näiteks ka kohaliku, võrgus asuva või eemaldatavate kõvaketaste, kasutaja kodukausta või omal valikul koostatud skaneerimise.

Antud viirusetõrjet saavad kasutada vaid Intel'il põhinevate Mac'ide kasutajad, kelle operatsioonisüsteemiks on Mac OS X 10.5.x - 10.7.x.

Teisi tasuta viirusetõrjeid

Avast! ei ole siiski ainuke valik oma Mac'i turvalisuse tagamisel. Erinevaid tasuta pahavaratõrjujaid leidub sarnase litsentsi alusel (kodukasutajale tasuta) mitmeid. Näiteks soovitab Arvutikaitse.ee Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition'i või PC Tools iAntiVirus'st. Sarnast lahendust pakuba ka Avira Free Mac Security.

Teatavasti liiguvad Mac'i viirused ka läbi võlts-pahavaratarkvara. Seetõttu tuleks olla väga hoolikas tarkvara allalaadimise lehekülje valikul ja laadida viirusetõrje otse tootja koduleheküljelt.

Olgu lõppkokkuvõttes pahavaratõrje missugune tahes, on see kindlasti arukam ja parem valik, kui jätkata Mac'i kasutamist ilma viirusetõrjeta. Oma andmete või arvuti kontrolli vabatahtlikku ulatamist pahalaste kätte ei taha ju meist keegi.

Lisainfo

« Tagasi