Eraklient -

Uudised

Kuidas sinu Android nutikas eesti keelt mõistma panna?

27.03.2012

Märtsikuus kuulutati välja 2011 aasta parim keeletegu, mille pälvis tegu koondnimetuse all "Kõnetuvastusrakendusi nutitelefonidele". Sinna alla käib kokku kolm rakendust: Diktofon, Arvuta ja Kõnele. Mida nende rakendustega täpselt teha saab, uurime kohe lähemalt.

Nagu kogu projekti nimest lähtub, on eelkõige tegemist kõnetuvastusrakendustega. Seejuures ei tuvastata mitte inglise keelt, mis muide on ka Google tähelepanu all (Android, Voice Search), vaid ainult eesti keelt.

Diktofon

See rakendus on meie Elisa blogist tegelikult juba läbi käinud. Tegemist on kõnesalvestusrakendusega, mis vajaduse korral eestikeelse kõne ka kirja paneb. Sinu mureks on õigel hetkel nuppu vajutada ning salvestuse lõppedes helifailil pikalt näppu peal hoides saad selle saata serverisse transkribeerimiseks.

Rakendus alustab selle peale helilõigu üleslaadimist. Sõltuvalt jutustuse pikkusest ja serveri koormusest võib jutu kirjapanemine üksjagu aega võtta. Näiteks 50 sekundilise heliklipi, millel suurust ligikaudu 1MB, kirjapanek võttis kokku tubli 5 minutit, arvestades sinna sisse üleslaadimise aja, serveri tööaja ja lõpuks tagasisaatmise.

Tõsi, tuleb hoiatada, et eesti keele kirjapanek ei ole lihtne mitte ühestki otsast. Selle tõttu ei pruugi kuigi hästi õnnestuda ka helilõigu tekstiks teisendamine. Võimaluse korral peab algmaterjal võimalikult puhas ja selge olema. Ja ka siis võib juhtuda, et sisse lipsab mitmeid kulmu kergitama panevaid "apsakaid", mille on põhjustanud sarnased sõnad või ka käänded.

Mis puutub aga rakenduse üldisesse kasutatavusse, siis enam palju lihtsamaks ei olekski ühe rakenduse kasutamist võimalik teha. Info on selge ja ülevaatlik, ühtegi seadet või võimalust ei ole kuskile ära peidetud. Tänu sellele, et Diktofon'i rakendus on väga väike ja lihtne (ega koorma eriliselt ka nutika akut), on see täiesti tõsiseltvõetav kõnesalvesti. Isegi juhul, kui ei ole mingisugust plaani kõnetuvastust korraldada.

 

Kõnele

Loomuliku arenguna ilmus järgmisena Kõnele rakendus. Teatavasti toetab Android nutitelefon ka hääljuhtimise funktsioone, olgu selleks siis otsingu kasutamine või telefoniraamatus sobiva nime kuvamine jne. Kui muidu tuli seda teha inglise keeles, siis Kõnele rakendus toob samadele funktsioonidele ka eesti keele toe.

Nii võib näiteks proovida kirjutada sõnumit lihtsalt rääkimise abil või lisada mõni märge. Taaskord, et rakendus mõistaks sind sõna-sõnalt, tuleb arvestada rahuliku ja selge kõnega. Jooksu pealt mõne sõnumi saatmine või otsingu korraldamine jääb endiselt tulevikumuusika kanda.

Kuid enne veel, kui muutub võimalikuks Kõnele rakenduse kasutamine peamise kõnetuvastusrakendusena, tuleb see ise primaarseks määrata. Seda saab teha, kui minna Seadetesse, otsida üles Helisisend ja Väljund - Häältuvastus ja määrata rakenduseks Kõnele.

Et iga tootja telefon ja sinna peale ehitatud Android liides on natuke erinevad, võib ette tulla ka Kõnele rakenduse mittetoimimist. Nimekiri teadaolevatest probleemidest ja hästi toimivatest kooslustest asub siin.

 

Arvutaja

Antud rakendus on põhimõtteliselt üks samm edasi Kõnele rakendusest. Põhimõtteliselt on tegu mitmeotstarbelise kalkulaatoriga, mida saab hääljuhtida. Lihtsamad arvutused +- 999999 piires (ka komad) kus on vaja liita, lahutada, korrutada, jagada ja astendada ei tekita probleeme.

Lisaks tehetele saab Arvutaja abil ka teisendusi läbi viia. Olgu need siis mõõtühikud või hoopis valuutad. Kindlasti tasub ka proovida juhendite küsimist mõnele aadressile Eestis, lisades ette ka oma asukoha-aadressi.

Arvutaja puhul tuleb mainida, et kui lihtsamad arvutused tehetega ei tekita probleeme (kui jääda numbrite ütlemisel vaid nimetava käände juurde - mitte viis jagatud viiega, aga viis jagatud viis jne), siis näiteks aadresside tuvastamisel kisub asi kohati naljakaks. Kuid mõningase harjutamise järel õnnestub ka see toiming kenasti.

Tasub mainimist, et Arvutaja eeldab ka Kõnele rakenduse olemasolu telefonis. Kui see peaks puuduma, installeeritakse see automaatselt.

 

Kuigi eesti keele kõnetuvastus on keeruline ning ka antud kolm rakendust vajavad veel kindlasti edasiarendamist, on ometi tegu igati teretulnud lahendusega. Rakendused pakuvad ju tegelikult väga suurt mugavust teha ennast emakeeles arusaadavaks buumina levinud nutitelefonidele. Ning mõningase harjutamise järel tundub häälkäskluste jagamine ääretult mugav.

« Tagasi