Eraklient -

Uudised

Kuidas nakatunud arvutit viirusest puhastada?

30.08.2011

On pea paratamatu, et aeg-ajalt kipuvad Windows'iga varustatud arvutid nakatuma erinevatesse viirustesse. Seejuures ei pruugi tegu olla fataalse pahavaraga. Täna aga vaatame, kuidas viirusekahtluse korral arvutit kontrollida ja kuidas viirustest lahti saada.

Viiruse avastamine

Tavaline arvuti nakatumise tunnus on see, et arvuti on muutunud kahtlaselt aeglaseks. Kuigi iseenesest on tegemist paratamatu Windows'iga kaasas käiva nähtusega, tuleks tähelepanelikuks muutuda pärast äkilist arvuti aeglustumist.

Häirekellaks on kindlasti ka sulle tundmatute programmide lisandumine justkui nõiaväel või arvuti taaskäivitamisel avanevad automaatselt sulle tundmatud veebilehed või tarkvara.

Viirus võib sinu arvutisse jõuda täiesti vabalt ka juhul, kui kasutad viirusetõrjet. Jätame hetkel välja võimalused, mida mööda erinevad pahalased sinu arvutisse tungivad ja keskendume viiruse leidmisele ja edukale eemaldamisele.

Väiksemagi kahtluse korral tuleks kõigepealt alustada arvuti põhjaliku skaneerimisega. Võid seda teha nii olemasolevad viirusetõrjega (mis ei pruugi aga midagi avastada) või kasutada tasuta Malwarebytes Anti-Malware viirusetõrjetarkvara.

Malwarebytes on näidanud ennast tõhusa viirusetõrjena, suutes leida ja eemaldada mitmed tavalistele tõrjetarkvaradele kättesaamatud viirused.

Viiruse eemaldamine

Olles Malwarebytes'i arvutisse installeerinud ja värskendanud viirusetõrje andmebaasi, alusta kogu arvuti skaneerimist. On üsna tõenäoline, et programm leiab mitu arvuti jaoks potentsiaalselt ohtlikku faili ning viiruse olemasolu korral ei jää viimane peitu.

Kui aga Malwarebytes viirust ei leia või ei suuda seda mingil põhusel eemaldada, tuleb kasutusele võtta natuke põhjalikumad meetmed. Kuna viirus võib olla peidetud arvuti tööks kasutusel olevates failides, mida tavaolukorras eemaldada ei saagi.

Põhjalikuks viirusetõrjeks tuleks Windows käivitada Safe mode'is ehk kaitserežiimis. Antud režiim käivitab vaid ja ainult hädavajalikud protsessid ja programmid, mis on Windows'i käitamiseks vajalikud. Suure tõenäosusega jääb ka arvutisse pugenud viirus käivitamata ning on lihtsamini avastatav ja eemaldatav.

Windows'i kaitserežiimis käivitamiseks tuleb arvutile teha restart. Veel enne Windows'i käivitamisekraani, ehk kohe peale esimeste kirjade kuvamist arvuti käivitamisel, vajuta korduvalt klahvile F8. Kui seda õigel ajal teha, kuvatakse sulle Windows'i käivitamise menüü. Vali nooleklahvidega lihtsalt Safe Mode ja vajuta Enter'it.

Kui oled Safe Mode'i jõudnud, käivita viirusetõrjeprogramm, lase tal terve arvuti läbi uurida, eemalda leitud pahavara ja tee arvutile restart. Suure tõenäosusega on su arvuti nüüd jälle puhas. Kui sulle peaks aga endiselt tunduma, et olukord ei ole paremaks läinud, tuleks pöörduda spetsialisti poole.

Kaitsemeetmed

Igasuguse pahavara ennetamine on igal juhul lihtsam, kui selle eemaldamine arvutist (mis mõnel juhul võib lausa võimatuks osutuda). Taaskord kõlavad sissekulunud õpetussõnad, ent mida teinekord siiski kiputakse eirama.

1. Ära iial ava tundmatu isiku poolt meilile või sotsiaalmeedia kanalil saadetud linki, seejuures kahtle ka oma sõbra või tuttava saadetud lingis. Kõige parem, kui olete omavahel lingi saatmise kokku leppinud.

2. Lae alati alla kõik Windows'i, aga ka teiste tarkvarade, uuendused. Enamasti ongi uuenduse mõtteks likvideerida suuri turvariske. Hoiduda tuleks ka vanade programmide, mille jaoks on olemas uued versioonid, kasutamisest. See kehtib eriti brauserite kohta!

3. Kasuta alati viirusetõrjet. Kõige tõhusamad on muidugi tasulised kaitseprogrammid, ent ka priilt võib ennast väga edukalt kaitsta: näiteks AVG või Microsoft'i enda Security Essentials.

4. Tee omale tähtsatest failidest ja dokumentidest varukoopiad. Kahjuks on arvuti põhimõtteliselt sedalaadi masin, mis lõpetab oma elupäevad varem või hiljem, sõltumata pahvarast või mistahes muust ohust.

Käitudes siin toodud juhendite järgi, saab suurest osast pahavarast hoiduda ja õnnetu juhuse korral selle arvutist ka eemaldada. Kui aga peaks juhtuma, et viirusest pole võimalik siin kirjeldatud nippidega lahti saada, jääb veel võimalus spetsialisti poole pöörduda. Ohutut arvuti kasutamist ja pikka iga!

« Tagasi