Uudised

Mobile world for dummies ehk Maie Liisa memuaarid. Osa 11. Nutikas kvartaliraport ehk kuidas ma vana Nokia lõplikult pensionile saatsin.

19.08.2011

Minu esmakohtumisest nutika HTC-ga on möödas umbes täpselt 3 kuud. Paras aeg teha üks väike vahefiniš ja vaadata üle, kuidas minu sõprus uue kaaslasega kulgenud on ning kas vana Nokia sahtlipõhjas tundub ikka veel ahvatleva ja turvalise tagasiteena.

 

Seda tegelikult tasub kohe alguses ära öelda, et EI, vana telefoni juurde mina tagasi minna hästi küll ei tahaks. No kui just peaks.... aga no miks peaks? Nutitelefoni ost ei tähenda ammu enam terve kuupalga väljakäimist ning taskukohaseid eksemplare leiab pea kõikide tootjate valikust. Olen selle kolme kuu jooksul üsna mitu head tuttavat nutikale teele juhatanud ja kahel juhul kolmest osutus valituks LG Optimus One androidtelefon, mis räägib oma kasutajaga selges eesti keeles. Tegu on ühtlasi ka Elisa müügitopi suveräänse liidriga, mida võimalik soovi korral soetada vaid viieka eest kuus. Aga see selleks. Igaüks valib ise, otsustab ise ja kasutab ka ise, seega kehtib endiselt ka minu nõuanne – enne ostu proovi paari erinevat telefoni ja leia see, mis sulle kätte kõige paremini istub.

Minu HTC on täitsa hästi end juba istuma sättinud, vaid puutetundlikul klaviatuuril tippimine ei suju veel päris vigadeta ning aku unustan vahetevahel õigeaegselt laadida. Enam ei helista ma kogemata valele numbrile ega jäta kõnet lõpetamata, enam ei tee ma uduseid fotosid ega oma kontaktiraamatus tervet Facebooki sõbralisti. Just see tundub olevat üks levinumaid vigu, mida Facebooki sünkroniseerimisel tehakse – esmasel konto telefoni toomisel võetakse kaasa ka sõbralisti kontaktid ning nii oledki loonud endale tahtmatult tohutult pika ja mahuka telefoniraamatu, mille üle Facebookis suurima sõbraarvu üle võistlejad ilmselgelt õnnelikud ei oleks. Üsna hiljuti tuli välja ka Android Marketis Facebooki uuendus, mis muutis näguderaamatu mobiilis märksa kasutajasõbralikumaks ning lihtsamaks kasutada. Facebook for Android on osutunud minu telefonis ka enim kasutust leidvaks rakenduseks Call Confirm’i kõrval. Just see minirakendus aitab ära hoida kogemata tehtud kõnesid. 

Kõige põnevamad vidinad-jubinad, mida teistelegi väga fun esitleda, on seni aga olnud Googe Sky Map – taevakaart otse sinu telefonis, Latitude – sõpradega oma asukoha jagamiseks ning Weather koos 15 erineva linna ilmaandmete ja vastavalt ilmastikule muutuvate ekraaniefektidega. On päris lahe teada, et kannad endaga alati kaasas pulsimõõtjat, taskulampi, raadiot, muusikapleierit, fotokat, diktofoni, videokaamerat, GPS-seadet ja vajadusel isegi televiisorit :). Märkmikutest, kelladest, kalkulaatoritest rääkimata – nemad olid telefonides juba kaugelt enne nutikat ajastut.

Minult on küsitud, et kui ma saaksin uue telefoni valida, siis milline see oleks. Minu kirjutaja hing ihkab väga reaalset klaviatuuri, sellist mille saab vajadusel välja tõmmata ja mille abil mulle vähemalt tundub nii - kirjutamine võiks olla mugavam. Mul puudub telefoni osas tootjaeelistus, aga nii, nagu ma vanasti ei loobunud Nokia märgist, ei loobuks ma nüüd enam rohelisest mehikesest. Androidi operatsioonisüsteem koos igakülgse Google’i toetusega on osutunud  väga mugavaks ja mitmekülgselt kasulikuks. On hea teada, et ükski tähtis e-mail ega uudis ei jää kunagi õigel ajal lugemata ning kogu vajalik infobaas on alati vaid paari puute kaugusel. 

Üks minu hea sõber läks paar päeva tagasi kohtama. Esimest korda. Nii nagu mina 3 kuud tagasi. Ja kõik kordus taas :). Ei läinud palju aega mööda, kui mulle tuli telefonikõne  ja sealt kostus vaid üks paaniline appikarje – „Mida ma selle asjandusega nüüd peale hakkan?“. Täna aga leidsin sõbra Facebooki seinalt tutika telefoniga tehtud foto, mille ta oli otse telefonist kenasti netti laadinud, pildile ilma ühegi trükiveata pealkirjagi tippinud ning eilsest paanikast polnud enam jälgegi. Ja nii see lähebki :). Samm-sammu haaval, järjest enam nutikaks. Kuni ühel päeval vaatad sahtlipõhjas oma vana klapiga Nokiat, teed talle pika pai ja tunnistad kerge ohkega – tal on tõesti aeg pensionile minna.

3 kuud tagasi sain endale uue nutika sõbra, 20 aastat tagasi aga saime me kõik midagi palju enamat, hindamatut ja kallist – saime tagasi oma riigi.

Kus olid sina 20. augustil 1991. aastal?

Head Taasiseseisvumise Aastapäeva kõigile soovides,

Maie Liisa

« Tagasi