Eraklient -

Uudised

Mis on Android ja kus seda kasutatakse?

06.03.2011

Android on mõiste, mida on viimase aastaga järjest rohkem ja rohkem kuulda saanud. Millega on aga tegu ja kus seda kohata võib? Sellest kohe järgnevalt räägimegi.

Avatud lähtekoodiga mobiilne operatsioonisüsteem

Ehkki esmapilgul keeruline ja arusaamatu sõnaühendite kombinatsioon, ei maksa sellest siiski ära ehmatada:

  • Operatsioonisüsteem - tarkvara, mis suhtleb seadme füüsiliste komponentidega (nagu mälu, protsessor jmt) ning võimaldab lisada tarkvara.
  • Avatud lähtekood ehk Open-source - see on selline tarkvaravorm, mille põhiline programmeerimiskood (ehk tarkvara mootor) on kättesaadav kõigile. Sobiva litsentsi omandamisel võib seda koodi ka enda jaoks sobivaks muuta.

Android on Google poolt arendatav tarkvara, mida võib leida küllalt erinevatest seadmetest. Plahvatuslikult kasvanud nutitelefonid ja tahvelarvutid on seejuures põhilised Android'i kasutajad.

Ajalugu

Google

Android sai alguse ettevõttena ja seda aastal 2003. Eesmärgiks oli luua uudne mobiilsete seadmete tarkvara, mis oskab lugeda oma asukohta ning mida on võimalik vastavalt kasutaja soovile seadistada. Seejuures Android operatsioonisüsteemi süda on pärit Linux'ist. Tõsi küll, seda on modifitseeritud ja tehtud oluliselt sobivamaks väikese arvutusvõimsusega seadmete tarvis.

Google ostis 2005 aastal tervet tarkvara arendanud Android ettevõtte enda valdusesse. Kaks aastat hiljem, 2007 aastal, sõlmiti Google mahitusel Open Handset Alliance, koos millega avalikustati Android operatsioonisüsteem.

Open Handset Alliance'i (ehk jämedalt tõlkides vabade mobiilsete seadmete liit) eesmärk on arendada avatud standardeid kõikvõimalikele mobiilsele seadmele. Leppega liitused veel paljud firmad, sealhulgas Dell, HTC, Intel, Motorola, Samsung, LG jpt. Kokku on liitunud 80 erinevat ettevõtet - nii mobiiloperaatorfirmad, tarkvarafirmad kui ka seadmeid tootvad ettevõtted.

Hetkel saab Android operatsioonisüsteemi kasutada näiteks odavates netbookides (proovitud Asus EeePC peal) , tahvelarvutites(Galaxy Tab, Dell Streak, Motorola Xoom) ja muidugi nutitelefonides, mille nimikiri on väga pikk.

2010 aasta seisuga on Android operatsioonisüsteem hõivanud üle 22% turuosast. Suurimat numbrit hoiab endiselt enda käes Nokia Symbian oma 37,6%. Siiski on vaid aja küsimus, millal Android muutub juhtivaks mobiilseks operatsioonisüsteemiks.

Viide andmetele: ReadWriteWeb.com

Rakendused

Android Market

 

Android'i suurim eelis on tõenäoliselt võimalus kujundada oma mobiilset tarkvara vastavalt oma vajadustele ja äranägemistele. Selle võimaluse pakkumiseks on loodud Android Market ehk rakenduste pood, kust inimene võib otsida endale vajalikku tarkvara otse telefonist või ka Internetist.

Olulisem on seejuures tõsiasi, et seoses vaba tarkvaraga leiab rakenduste poest väga suurel hulgal tasuta tarkvara. Hetkeseisuga (vastavalt www.androlib.com andmetele) on Android Marketis kokku umbes 275 tuhat erinevat rakendust. Seejuures üle poole (~66%) neist on võimalik kasutada tasuta.

 www.androlib.com

 

« Tagasi