Eraklient - Tahvelarvutid veebruar 2015

Uudised

Navigeerimise ABC

02.02.2010

Täna räägitakse tihti GPS'ist, navigeerimisest ja navigatsioonist. Paljude inimeste jaoks on see teema igati tuttav ja mõistetav, kuid veelgi rohkem leidub neid inimesi, kelle jaoks see maailm on endiselt väga ähmane ja seal kasutatavad mõisted segased. Seega alustame kiire ja lühikese ülevaatega, mis on GPS, navigatsiooniprogramm, navigeerimine jne.

GPS ehk Global Position System tähendab otsetõlkes globaalset positsioneerimise süsteemi. See töötab kosmoseavarustes tiirlevate satelliitide toel ja algselt töötati see välja USA sõjaväe otstarbeks. Tänaseks on see leidnud laialdaselt kasutust ka tsiviilvaldkonnas.

Eeldused

Esimene eeldus navigeerimissüsteemi kasutamiseks on GPS vastuvõtja olemasolu.

Täna räägitakse ka juba A-GPS'ist ehk Assisted Global Position System'ist, mis otsetõlkes on abistatud globaalne positsioneerimise süsteem. Tähendab see seda, et satelliitide kiiremaks leidmiseks määratakse sinu telefoni umbkaudne asukoht mobiilside levimastide abil. See annab telefonile võimaluse välja arvutada, millised navigatsioonisatelliidid on just praegusel hetkel tema kohal kosmoseavarustes. Nii saab ta nendega kiiremini kontakti ja suudab sinu täpse asukoha kaardil kiiremini paika panna. Et aga seda abi kasutada, peab telefon vahetama mobiilsidevõrguga üle mobiilse andmeside infot, mis välisriigis olles võib kaasa tuua kopsaka arve. Seega välismaal olles olge A-GPS'i kasutamisega ettevaatlikud. Loomulikult on see funktsionaalsus välja lülitatav ja edasi on võimalik telefoni kasutada ka tavalise GPS'ina.

Teiseks on vajalik navigeerimisprogramm, mis suudab vähemalt kolmelt samaaegselt telefoni GPS vastuvõtjaga kontaktis olevalt positsioneerimissatelliidilt saadud infojada teisendada kindlaks punktiks maakeral, määrates sinu asukoha ja kõrguse.

Kolmandaks on vaja kaarti, millele saab paigutada navigeerimisprogrammi poolt teisendatud punkti.

Nii ongi koos vajalik kooslus navigeerimiseks. Järgmistel nädalatel jätkame navigeerimise artiklitega, kus põhjaliku vaatluse alla tulevad Ovi Maps navigatsioonirakendus ja Navigeerimise kaardid.

Risto Taliaru,
Nokia tootejuht

« Tagasi